Vertigo Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Vertigo kötü ve dengesiz beslenme, hayatınızdaki stres ve yoğun bir tempo ile çalışma sebepleriyle ortaya çıkmaktadır. Bu yazımızda sizlere vertigo nedir, emareleri nelerdir, nasıl teşhis edilir, çeşitleri nelerdir, oluşumu nasıl önlenir, tedavisinde ne uygulanır gibi konulardan bahsedeceğiz.

Hareketsiz olarak durduğunuzda dahi başınız dönüyorsa, kafanızı hızlı bir halde çevirdiğiniz süre ani ve beklenmedik bir baş dönmesi yaşıyorsanız bu belirtilerin sonucu vertigo olabilmektedir. Bu hastalık rotasyon dediğimiz gözleriniz kapalı yada açıkken eşyaların çevreınızda döndüğünü hissetmenizdir. Bir halisülasyon gibidir şu demek oluyor ki kısacası olmayan şeyleri oluyormuş şeklinde algılamaktadır.

Advertisements

Günümüzde vertigo tek bir hastalık gibi bilinse de aslında çok çeşitli hastalıkların başı olabilmektedir. Dengenizin bozulması anlama gelir biz onu ancak bozulduğunda fark edebiliriz. Denge duyusunu söyledikça aslına bakarsak yaşamımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu fark edeceksiniz.

Denge bizim bütün vücudumuzda ki kemikleri, kasları ve eklemlerimizden gelen sinyalleri kulaklarımızdan ve gözlerimizden gelen bütün bilgileri toplayıp beyin ve beyinciğimizde çözümleme etmesi anlamına gelir. Bu karışık yapıdaki en küçük bir bozukluğu tespit edip anlamak için bütün bunlara bakılması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı baş dönmesi olan bir hastaya vertigo tanısı koyabilmek için ilk önce KBB ve bir nöroloji uzmanı tarafından muayene edilmelidir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigoyu ilk başta bir baş dönmesiyle gelmektedir. Bunun yanı sıra bulantı-kusma, kulağınızda sürekli olan bir çınlama, kulakta akıntı, işitmede bir problem ve gözlerde anormal hareketler vertigonun belirtilerindendir. Baş dönmesiyle birlikte eğer bu şikâyetlerinizde varsa en yakın zamanda bir kulak-burun-boğaz hekimine gitmenizde fayda olacaktır.

Vertigo Nasıl Teşhis Edilir?

Vertigo hastalığı normalde araştırılırken bu hastalığın tanısı konulması için KBB, nöroloji, dâhiliye, göz gibi muayenelerden geçmek zorunda kalabilmektedirler. Ani olarak gelişen bir baş dönmesiyle gelen hastaya ilk önce beyin içi mi yoksa beyin dışı kaynaklı mı olduğunu saptamak gerekmektedir. Vertigo maksimum orta kulak yada iç kulak hastalıkları sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Sebebi bulunduktan sonra hekimin hastaya yapmış oldurması ihtiyaç duyulan bazı bayağı baş hareketlerinden sonra medikal ve cerrahi bir müdahaleye kadar uzanan geniş bir tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Vertigo çeşitleri nedir?

Vertigonun günümüzde en sık rastlamış olduğumız 3 nedeni bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kulağınızın içindeki kristallerin yerinden oynaması,
  • İç kulağınızda bulunan denge sıvısının artması,
  • Bazı virüslerin denge sinirlerinizde iltihaplanmaya neden olması.

Günümüzde çoğu hastalığın baş sebeplerinden önde gelen strestir. Vertigonun da ilk sebeplerindendir bu nedenle dolayı stresten uzak durmanız gerekmektedir. Yeterince sağlıklı beslenmeniz, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz, yazın bolca bol güneşlenmeniz, tuzu azaltmanız, günde en az 2 litre sıvı almanız ve ani hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir. Bolca sıvı almanız vücudunuzdaki su ve tuz dengesini koruduğundan dolayı sıvı almanız önemlidir. Ama bu süreçte çay ve kahve benzer biçimde içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir çünkü bu gibi içecekler kulağınızda sıvı artışına sebep olabilmektedir. Bunları uyguladığınız takdirde oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Vertigo günlük yaşamınızı çok etkileyecek derecede bir baş dönmesi yapmasıyla birlikte tedavi edilmediği vakit yataktan bile kalkmanıza engel olacaktır. Tedaviye başlamadan önce aslolan önemli olan vertigonun sebebinin bulunmasıdır. Sebebi bulunduktan sonrasında ise iç kulaktaki basınç artışı ise ilaç ile tedavi edilebilir fakat ilaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi müdahaleye başvurmak gerekebilir. Sebebi herhangi bir tümör ise cerrahi bir müdahale gereklidir, bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkmış olan vertigoda ise ilaç tedavileri ve biraz dinlenmeyle hepsiyla geçecektir.

Orta Kulak İltihabı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yorum Yazın