Vajinismus Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Vajinismus Nedir ?

Vajinismus , vajina girişi çevresinde yer alan kasların istemsiz bir şekilde kasılması ile oluşan cinsel birlikteliğin ağrılı olması ya da gerçekleşmemesine tıp dilinde verilen addır. Cinsel ilişki sırasında yaşanan ikili ilişki de kadın ve erkeğin karşılıklı haz alması evliliğin mutlu geçmesi için oldukça önem taşır.

Vajinismus Ne Sıklıkla Görülür ?

Advertisements

Vajinismus toplumda ender olarak görülmektedir. Genellikle ilişki anında sorun yaşamayan, hatta bu durumda zevk bile alan kadınlarda ,cinsel birliktelik anı geldiğinde yaşanan istemsiz kasılmalar durumunda penisin vajina içine yerleşememesi ya da ağrılı bir biçimde girmesi ile oluşur. Penisin sadece baş kısmı vajinaya girebilir.

Genellikle kadınların psikolojik olarak dış tehtitlere karşı kendilerini koruma içgüdüsü ile gelişir. Bu hastalık psikolojide “cinsel ilişki fobisi” olarak adlandırılır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir ?

Vajinismus sırasında kadınlarda yaşanan kasılmalar bireyin kontrolü dışında gerçekleşir ve istemsiz şekilde olur. Bu sebeple bu problemini yaşayan kadınların birçoğu bakire kalır. Bazı cinsel ilişki anlarında kadınlar vajinismus olduklarının farkında değildir. Çünkü her vajinismus probleminde ağrı yaşanmaz.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir ?

Hastalığın tedavi şekilleri genel başlıklar altında toplanabilir. Fakat bu tedavi biçimleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bireye özel tedavi yöntemi belirlenir. Bu tedavi kişinin sosyaekonomik çevresine ve doktorun başarısına göre cevap verir.

Vajinismusun tedavisinde nefes egzersizi oldukça etkilidir. Kadınların derinden, doğru nefes uygulamaları yapması büyük oranda rahatlamalarını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra aynalı egzersizler de kısa sürede sonuç vermektedir. Kadınlar görmediği ve dokunmadığı vajinalarından psikolojik olarak korkarlar. Bu korkuyu yenmek için ellerine küçük bir ayna alırlar. Vajina dudaklarını iki eliyle açar ve vajina kanallarına bakar. Bu durum cinsel ilişki yaşayacak kadının psikolojik olarak rahatlamasını sağlar. Bir diğer yöntem ise genital masaj yöntemidir. Cinsel ilişki hazırlığında olan bir kadın sırt üstü yatar ve eline masaj yağı alır. Masaj yağı ile yaptığı dairesel hareketler kadının rahatlamasını sağlar. Son olarak parmak egzersizinden bahsetmek gerekir. Parmak egzersizi genel olarak vajinusmus şikayeti yaşayan kadınlar tarafından tercih edilmez. Çünkü bu durumu psikolojilerinde cinsel birlikteliğe benzetirler. Parmaklarını vajinalarının içine sokarlar ve buradaki kasılmaları takip ederler. Yaşanan kasılmalar ile vajinalarının kasılma güçlerini tespit ederler.

Vertigo Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yorum Yazın