Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmanın Yolları

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır ?

Tırnak yeme nasıl bırakılır sorusu birçok bireyin kafasını kurcalayan bir soru. Tırnak yemenin biroldukça farklı sebebi vardır. İnsanlar bazı sorunlarla baş edemediklerinde stres sahibi olurlar. Stresli kişiler de bu duygularını bazı hareketlerle dışa vururlar. Tırnaklarımızı yemenin önemli sebeplerinden birisi budur. Heyecanlı aniden, örneğin maçın en eleştiri dakikalarını izlerken yahut sevdiğiniz bir dizinin meraklı olay akışını takip ederken tırnak yeme faaliyetinizin arttığını, normalde bu şekilde bir alışkanlığınız olmasa da o an kendinizi durduramadığınızı farkına varır. Bunun yanında kişiler bir şeyden korku duyduklarında, çok mutlu olduklarında da bu şekilde bir davranış gösterebilirler. Biroldukça uzman, tırnak yemenin kökeninde çocukluğa dayanan psikolojik sebeplerin bulunmuş olduğunu anlatmaktadır.

Bakımlı Olun

Advertisements

Tırnak yeme nasıl bırakılır diye soran kişi, aslen dışarıdan oldukça itici gözükmesine sebep olan bu davranıştan kendisi de rahatsız olmaktadır. Hem tırnak yerken dışarıya verilen görüntü aynı zamanda bizi öteki insanlara gösteren en önemli organlarımızdan olan ellerimize kattığı çirkin ve çarpık görünüm çok olumsuz etkenlerdir. Kendisine değer veren insan, her şeyden önce özsaygısını kazanmak adına her insan için gerekli olan temel bakım unsurlarını yerine getirmelidir. Tırnaklarınızı kesmenin ve temiz tutmanın size verdiği hijyen ve sıhhat hissi aslına bakarsan bu davranışa ket vurmanızı etkileyecek en önemli etken olacaktır. Bundan dolayı, tırnak yemeyi bırakmanın büyülü biçimüllerini aramak yerine temiz bir insan olmayı tüm olarak algılamalısınız.

Ellerinizi Bir İşte Kullanın

Tırnak yeme nasıl bırakılır yöntemlerinden birisi de bu eylemi yerine getirirken kullandığımız organlara odaklanmaktır: el ve ağız. Her boş kalmış olduğumızda biz fark etmesek de elimiz ağzımıza doğru hareket eder ve tırnak yeme eylemimizin tam ortasındayken bir farkındalık yaşarız. Bundan sonra elimizi çekeriz veya tırnak yemeye devam ederiz. Bu sebeple en malum yöntemlerden biri, elleri ve ağzı meşgul edecek yeni alışkanlıklar edinmektir. Kişileri tercihine bakılırsa bir kalemle veya tespihle oynamak, bir stres topu yada stres çarkı edinmek, bileğimize taktığımız bir bileklikle yada yanımızda taşıdığımız herhangi bir nesneyle oynamak etkili bir yöntem olabilir.

Ağız Daha Pratiktir

Tırnak yeme nasıl bırakılır şekillerinin bir diğer yolu da ellerden çok ağızlara odaklanmaktır. Çünkü elimizde her süre bir şey taşıyamasak da ağzımızı meşgul tutmak nispeten daha kolaydır. Akla gelen ilk ve etkili çözüm şüphesiz sakız çiğnemektir. Farklı sakızları ve bunun yanında şeker şeklinde alternatifleri deneyebilir, bu sırada çiğneme eylemini gerçekleştirmiş olduğimiz için tırnak yemeyi başka bir eyleme yansıtarak absorbe etmiş oluruz. Her ortamda ve anda sakız çiğnemek de pek uygun bir davranış olmayabilir. Dişlerimizin içinde bir karanfil koyarak hem güzel bir ağız kokusu elde edebilir bununla birlikte dışarıya –lüzumlu ortamlarda- saygısızca bir görüntü vermemiş oluruz.

Son Çare: Tırnak Yemeyi Bıraktıran Ojeler

Tırnak yeme nasıl bırakılır şekillerinde bilinen bir öteki çözüm ise tırnaklara oje sürmektir. Bunu hanımların kullandığı meşhur ojeler olarak algılarız. Bu şekilde uygulandığı da çoktur. Fakat bu ojeler de zararlı kimyasal maddeler içerebilir, dolayısıyla tırnak yemekten daha büyük bir huy edinebiliriz. Eczanelerde bunun için satılan özel ojeler bulunmaktadır. Bu ojeler acı bir tada haizdir. Bu şekilde alışkanlık sahibi fert elini her ağzına götürdüğünde bu acı tatla karşılaşarak zaman içinde bir iğrenme yaşar. Söylendiğine göre zararlı bir madde de içermemektedirler. Fakat en uygunu kendi iradenize güvenerek bu süreci atlatmaktır. Bu yönteme son çare olarak başvurmalıdır.

Bebeklerde Göz Kayması Nedir ? Nasıl Anlaşılır ?

Yorum Yazın