Tenisçi Dirseği Hastalığı Nedir ?

Tenisçilerin büyük bir bölümünde görüldüğü için halk arasında tenisçi dirseği olarak bilinen rahatsızlık, dirsek bölgesinde en çok rastlanan sakatlıklardan biridir. Tıpta kullanıldığı adıyla lateral epikondilit dirseğin dış kısmında yani lateral bölgesinde meydana gelen ağrı ile başlar. Dikkat edilmediğinde sakatlık ilerleyerek el bileğinize aşırı ağırlık binmesine ve bilek hareketlerinizi kısıtlamaya başlayabilir.

Tenisçi Dirseği Hastalığının Sebepleri Nelerdir ?

Advertisements

İlgili eklemlerin aşırı kullanımı ve zorlanması ile meydana gelen tenisçi dirseğinin temel nedenleri şunlardır.

Kolu dirsekten dışarı döndürme

El bileğini tersine bükme

Tenisçilerde bu tip hareketler vuruş stillerinin gerekliliği olduğu için, çok sık görülür. Sporcularda kronikleşebileceği için tedavisi oldukça zordur. Birçok tenisçi spor hayatı boyunca bu sakatlıkla yaşar.

Sporcu olmayanlar ise bu ağrıdan kurtulmak ve ilerlemesini önlemek için tedaviye başvurmalıdır.

Tenisçi Dirseği Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir ?

Rahatsızlığın tedavisi için erken tanı önemlidir. Başlangıç dönemlerinde tedavi daha kolay olabilir. İlaç ya da krem kullanımı, soğuk uygulama, dinlendirme, dirsek bandı ve çeşitli açma germe hareketleri rahatsızlığınızı geçirebilir. Rahatsızlık daha ileri bir evrede ise kortizon, PRP uygulaması, fizik tedavi gibi farklı yöntemlere başvurulur. Çok sık olmasa da bazı durumlarda tenisçi dirseği ameliyatı da tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Yorum Yazın