Soğuk Duşun Faydaları Nelerdir ?

Çok az insan soğuk duş altında zorluk çekmeden duramıyor. Neden kendine işkence ediyorsun, modern dünyada yaşıyoruz! Ancak soğuk bir duşun faydalarını anlatmak gerçekten çok zor olacak.

Advertisements

Kilo vermek ister misiniz? Derinizin durumundan memnun değil misiniz? Saçınız dökülüyor mu? Kendin için üzülmeyi bırak, soğuk bir duş al. Avrupada yayınlanan bir dergide, çalışmalardan biri, soğuk duşun şiddetli depresyona bile yardımcı olduğunu kanıtlıyor. Konsantrasyonu artırır, verimlilik artar – yani, hala burada mısın? Hemen duşa gir!

Konsantrasyonu Arttırır

İlk soğuk duş tam anlamıyla çok zordur. Gergin, bekle, dayan – bu işkence ne zaman bitecek. “SOĞUK DUŞ” dışında bir şey düşünmek imkansızdır. İlk 15 saniye sonsuzluk gibi uzar. Ama sonra ilginç bir şey başlar: dikkatin odağı belirli hislere doğru kayar. Soğuk algınlığı normal bir fenomen olarak algılanır, nefes alıp verilir, kaslar gevşer. Kafada düşünce eksikliği, vücudun gerçekte nasıl hissettiğini anlamaya yardımcı olur. Ve bu konsantrasyon durumu duştan sonra da kalır – yedi günlük maratonun sonunda sudan çıkıp toparlanacaksınız.

Motivasyonu Arttırır

Sıcak bir duş rahatlatıcıdır. Soğuk – kendine getiriyor. Günün böyle bir başlangıcından sonra, her şey bir önemsememek olarak algılanır: en zoru bitti. Ve bu, garip bir şekilde, daha fazla istismar için motive eder. Birden bire işler çözülür ve ertesi gün haftalarca ertelenir.

İrade Sağlamlaşır

İkinci gün, ilk ile aynı işkence gibi olacak. Ancak soğuk su altına girmek çok daha zor hale gelecektir. Vücut onu neyin beklediğini zaten biliyor ve “gereksiz” yüke karşı çıkıyor. İrade bağlamak zorundasınız – eğer probleminiz tam da bu karakteristikse, sabahları soğuk bir duş bir tür simülatör haline gelebilir.

Kötü Ruh Hali Düzelir

Belki de hepsi aynı konsantrasyonda. Soğuk bir duşta, kişi geçmiş hareketlerini defalarca düşündüğünde, yansıma derinliklerine kaymayı önler. Depresyon sıklıkla belirli fizyolojik streslere maruz kalmadan bir yaşam tarzı yaratır. İnsan vücudu sıcak yataklar ve boşta bir yaşam tarzı için yaratılmamıştır, gerçekten yeterli yerimiz yoktur.

Spordan Daha Fazla Fayda Almanızı Sağlar

Soğuk bir duşu spor etkinlikleriyle birleştirmek için idealdir. Amerikan Fizyoloji ve Tıp Derneği tarafından yapılan bir araştırmada, soğuk suyun kasların strese daha kolay adapte olmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bir antrenmandan sonra, soğuk bir duş da fazla çalışan kasların rehabilite edilmesine yardımcı olacaktır.

Asla Kilo Veremiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Bir Yorum

  1. Şu yazıyı okuduktan sonra soğuk duş almaya başladım her sabah dinç uyanıyorum allah razı olsun.

Yorum Yazın