Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir ?

Şeker hastalığı günümüzde oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Dünyada biroldukça şeker hastası bulunur. İnsülin, kan seviyesini dengeleyen ve belli bir düzeyden düşüş tutulmasını elde eden hormondur. Pankreas tarafınca salgılanan insülin, şeker hastalarında çok az bulunabilir veya hiç bulunmayabilir. Ek olarak bu hastaların vücutlarındaki dokular insülin hormonuna duyarsızlaşmış da olabilir. Şeker hastalığı ciddi bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği takdirde vücutta biroldukça noktayı etkiler, kişiye yaşamsal zararlar verebilir. Bundan dolayı şeker hastalığı belirtilerini hisseden bir ferdin mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir.

Kimlerde Görülür?

Şeker hastalığının görüldüğü kişiler günümüzde çok fazladır ve bu rahatsızlığın herkeste ortaya çıkma ihtimali vardır. Bazı durumlarda ise şeker hastalığı görülme riski artmaktadır. Aşağıda belirtilen kişilerin şeker hastalığına yakalanma riski, öteki insanlara gore daha fazladır:

Aşırı kilolu kimseler

Stresli bir hayata sahip olan kimseler

Aile bireylerinden bir veya daha çok kişide şeker hastalığı görülen kimseler

Spor yapmayan, hareketsiz bir yaşam tarzına olan haiz kimseler

Yüksek gerilim problemine haiz olan kimseler

Yüksek kolesterol düzeyine sahip olan kimseler

Hamilelik şekeri normalin üstünde çıkmış olan hanımlar

Hangi Yaş Grubunda Görülür?

Şeker hastalığının görülme yaşı konusunda insanoğlu yanılgıya düşerek, bu hastalığın yalnızca yaşlı kimselerde görüleceğini düşünürler. Bu doğru değildir. Şeker hastalığı her yaşta, çocuklukta bile görülebilir. Tip 1 diyabet olarak adlandırılan şeker hastalığı türü, daha çok çocukluk çağında başlamaktadır. 40 yaşından sonra ise bu hastalığın görülme riski artmaktadır.

Şeker Hastalığının Türleri Nelerdir ?

Şeker hastalığı tek bir türe haiz olmayan, birbirinden farklı türlere ayrılmış olan bir hastalıktır. Hastalığın nedenleri, riskli yaş grupları ve yarattığı sorunlar bu türlere bakılırsa değişkenlik göstermektedir. Şeker hastalığının türleri şu şekildedir:

Advertisements

Tip 1 Diyabet: Şeker hastalığının Tip 1 Diyabet adlı türünde ferdin vücudu insülin üretemez yada çok az, yetersiz miktarda üretir. Kişinin insülini dışarıdan alması zorunludur. Bu türdeki şeker hastalığı genel anlamda çocukluk çağında başlamaktadır.

Tip 2 Diyabet: En yaygın rastlanan şeker hastalığı türüdür. Bu rahatsızlığın yaşam tarzı ve beslenmeyle alakası vardır. Dengeli beslenmeyen, sağlıksız yiyecekleri çok tüketen ve hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemiş olan kişilerde görülme mümkünlığı öteki kişilere nazaran daha yüksektir. Tip 2 diyabete yakalanma riski yaşla birlikte artar. Bu tür şeker hastalığına daha çok 40 yaş üstü kimselerde rastlanmakla beraber, daha genç yaşta da Tip 2 diyabet görülme riskinin olmadığı söylenemez.

İleri Yaşlarda Ottooimmün Olarak Görülen Diyabet:  Şeker hastalığının bu türü, ileri yaşlarda görülmektedir. Bağışıklık sistemindeki bozukluklar sebebiyle meydana gelir. Tip 1 diyabette olduğu gibi, bu rahatsızlıkta da fert dışarıdan insülin almak zorunda kalır.

MODY: Tip 2 diyabete benzeyen fakat erken yaşlarda görülen şeker hastalığı türüdür.

Gestasyonel Diyabet: Hamile kadınların yaşadığı şeker hastalığıdır.

Çocuklarda Şeker Hastalığı

Çocuklarda şeker hastalığının görülmesi, her ne kadar diyabet daha çok erişkin hastalığı olarak bilinse de, mümkün olmaktadır. Çocuklarda diyabete çok dikkat edilmelidir çünkü bu hastalık için gereken özen gösterilmezse çocuk ciddi sağlık problemlerıyla karşılaşır. Bu nedenle, ebeveynler çocuklarını iyi gözlemlemeli ve diyabet belirtisi yakalamaları halinde mutlaka doktor kontrolüne başvurmalıdır. Aileler şu belirtilerin bir kısmını veya hepsini gösterdiğini tespit ettikleri çocuklarını doktora götürmelidir:

Çocuğun her zamankinden sık tuvalete gitmesi

Çocuğun iştahında belirgin bir artış yaşanması

İştah artışına rağmen yaşanan belirgin kilo kaybı

Gece tuvalete kalkma alışkanlığı olmayan çocuğun wc için uyanır hale gelmesi

Bez kullanan bebeklerin bezlerinin değiştirilme sıklığının artması

Yaşlılarda Şeker Hastalığı

Yaşlılarda diyabet görülme tehlikesi mevcuttur. Yaşlı insanlarda şeker hastalığı ottoimmün bir şekilde oluşabilir, kısaca bağışıklık sistemindeki bir problem nedeniyle vücudun kendine zarar vermesi kaynaklı olarak görülebilir. Ek olarak yaşlı insanoğluın benimsemiş oldukları yaşam ve beslenme seçiminın da bu rahatsızlıkta etkisi olabilir. Yaşlılarda maksimum görülen şeker hastalığı türü Tip 2 diyabettir. Diyabet yaşamın öteki dönemlerinde olduğu şeklinde yaşlılıkta da yaşam standardını düşüren ve ne olursa olsun özenle takip edilmesi ihtiyaç duyulan bir hastalıktır. Diyabet tedavisi ve denetimü konusunda gereken hassasiyetin gösterilmemesi çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu, hayati bir konudur.

Hamile kadınlarda Şeker Hastalığı

Hamile kadında diyabet, kadının daha önceden bu şekilde bir problemi olmasa da gelişebilen bir rahatsızlıktır. Hamilelik şekerinin bilimsel adı gestasyonel diyabettir ve bu hastalık ne olursa olsun denetim altına alınmalıdır. Ihtiyaç duyulan özenin gösterilmemesi durumunda bebek ciddi zararlar görebilir. Hamilelik şekeri de şeker hastalığının öteki emarelerini gösterir: İştah artışı, sık sık tuvalete çıkma, normalden fazla su içme isteği, daha çok yemeye rağmen yaşanan kilo kaybı…

Hamilelik şekerinin tespit edilmesi için hamile hanıma bazı testler uygulanır ve bu testlerin sonucuna uygun şekilde hareket edilir. Kendisinde hamilelik şekerine rastlanmış olan hanım mutlaka doktorun söylediklerine uymalıdır. Bebeğin sağlığı için, bu durum elzemdir. Gebelik şekerinden korunmak ve riski azaltmak için, hamile bir hanımın kaçınması ihtiyaç duyulan yiyecek ve içecekler şunlardır:

Şeker, çikolata benzeri ürünlerin aşırı tüketimi

Meyvelerin olması gerekenden çok fazla tüketimi

Hamur işi ürünlerin aşırı tüketimi

Enerji içeceği

Kafein (çay ve kahve tüketimi en aza indirilmelidir)

Meyve suyu (organik olanlar hariç)

Şeker Hastalığı nedenleri

Şeker hastalığı tek bir nedene bağlanamaz, hastalığın temelini oluşturan iki unsur vardır. Bunlar şu şekilde açıklanabilir:

Vücudun İnsülin Üretememesi yada Çok az, Yetmeyecek miktarda Üretebilmesi: Bu vaziyet, Tip 1 diyabette görülür ve birey hayatına devam edebilmek için dışarıdan insülin alır.

Vücutta İnsülin Üretilebildiği halde Dokuların Bundan Yararlanamaması: Tip 2 diyabette görülen bu durumda kişinin vücudunda insülin vardır fakat etkili olamamaktadır. Sağlıksız, aşırı şeker ağırlıklı bir beslenmenin ve hareketsiz yaşfakat haiz olmanın Tip 2 diyabet tehlikesini artırdığı bilinmektedir. Bu hastaların hekim yönlendirmesi eşliğinde beslenme ve yaşam tarzı değişikliği yapmaları gerekebilir.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Şeker hastalığının emareleri çeşitlidir ve bu emarelere çok dikkat edilmelidir. Şeker hastalığı çok önemli ve kontrol altında tutulmadığı takdirde vücuttaki pek çok organa ve dokuya zarar verebilen bir hastalıktır. Kendisinde aşağıdaki belirtilerden bir kısmını yada tüm bunlarnı fark eden bir kişinin doktora gitmesi gerekir.

Ağızda kuruluk

Normalden fazla susama hissi

Her zamankine bakılırsa daha sık idrara çıkma durumu

Normalden daha çabuk acıkma

Kiloda düşüş yaşanması

El ve ayakların karıncalanması

Şeker Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Şeker hastalığının anlaşılması, kişiye yapılan kan testleri sonucu mümkün olmaktadır. Hastaneye giderek tahlil yapmış olduran birey bu hastalığa haiz olup olmadığını öğrenebilir. Tahlillerde bireyin açlık ve tokluk durumundaki şekerine bakılır.

Hangi Doktora Gidilir?

Şeker hastalığı için gidilecek doktor, dahiliye uzmanıdır. Şeker hastalığının belirtilerini taşımış olduğunı düşünen bir kimse, hastanelerin dahiliye (iç hastalıkları) kısmınden randevu alabilir.

Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Şeker hastalığında beslenmenin önemi büyüktür. Hastalığa yakalanma hususunda, sağlıklı ve dengeli beslenen kişilerin daha azca risk altında olduğu bilinmektedir. Ayrıca şeker hastalarının beslenmesi de çok önemlidir. Doktorun tavsiyelerine mutlaka uyulmalıdır. Doktor kişiyi diyetisyene de yönlendirebilir.

Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker hastalığı tedavisinde kullanılacak yöntemler hastalığın türüne nazaran değişmektedir. İnsülin üretemeyen hastalarda dışarıdan insülin takviyesi gerekmektedir. Ek olarak tedavinin en önemli parçası da beslenmeye özen göstermektir.

Şeker Hastalarının Uzak Durması Gerekenler Besinler

Şeker hastaları bazı gıdalardan uzak durmalı ve bunları hayatlarından çıkarmalıdır. Tedavi süreçleri ve yaşam kaliteleri için bu durum gereklidir. Şeker hastalarının uzak durması ihtiyaç duyulan gıdaların bazıları şunlardır:

Beyaz ekmek

Beyaz pirinç

Beyaz şeker

Aşırı meyve tüketimi

Meyve suları

Meşrubatlar

Çikolata benzeri yiyecekler

Şeker Hastalığından Korunmak

Şeker hastalığından korunma yöntemleri riski tamamen sıfırlamaz; fakat yine de kişinin şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır. Tip 1 diyabet tamamen bağışıklık sistemiyle ilgili olsa da Tip 2 diyabette yaşam tarzı faktörü etkilidir. Fert beslenmesine dikkat ederek, yaşamına sporu dahil ederek, stresten uzak durarak Tip 2 diyabete yakalanma riskini düşürebilir.

Miyom Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Bir Yorum

  1. Gerçekten çok zor bir hastalık allah kolaylık versin şeker hastalarına

Yorum Yazın