Safra Kesesi Taşı Nedir ? Neden Olur ?

Safra Kesesi Nedir?

Safra kesesi, karaciğerin ürettiği safra adlı bir sıvıyı barındıran ufak bir organdır. Safra kesesi, sağ alt karın bölgesinde bulunur.

Görevleri nelerdir?

Safra kesesinin vücuttaki görevi, karaciğerde üretilen safra sıvısını barındırmak ve yoğunlaştırmaktır. Safra sıvısı, buradan bağlarırsağa iletilir. Safra sıvısı sayesinde, suda çözünmeyen besinlerin çözünmesi ve vücut tarafınca emilmesi sağlanır. Vücuttan birtakım zararlı maddelerin uzaklaştırılması da safra kesesi sayesinde gerçekleşir. Safra kesesi yaşamsal bir organ değildir, eksikliğinde de birey yaşamını sürdürebilir. Bundan dolayı bazı durumlarda safra kesesinin alınması uygundur.

Safra Kesesi Taşı Nedir?

Safra kanallarında veya safra kesesinde meydana gelen; yapısı kalsiyum ve kolesterol tuzu olan nesneler. Safra kesesi taşlarının boyutları kişiden kişiye değişebilir. Taşlar çok minik boyutta olabilecekleri şeklinde, golf topu büyüklüğüne de ulaşabilirler. Safra kesesi taşı başlangıçta emare vermeyebilir. Bu taşlar ferdin ciddi ölçüde ağrı çekmesine neden olabilirler.

Niçin oluşur ?

Oluşum nedenleri kati olarak belirlenememişse de, bazı durumların buna yol açtığı bilinmektedir. Aşağıda oluşumuna yol açabilecek faktörler açıklanmıştır:

Safradaki Kolesterol Miktarının Yüksek Olması: Karaciğerin attığı kolesterol safradaki maddeler yardımıyla eritilebilir; sadece eğer bu kolesterolün miktarı normalden fazlaysa, fazlalık olan kolesterol taş oluşturabilir.

Safradaki Bilirubin Miktarının Yüksek Olması: Vücutta üretilen bir madde olan bilirubinin gereğinden fazla ortaya çıkması, taş oluşumuna sebep olabilir.

Safra Kesesinin Boşalma Problemi: Safra kesesi kendini boşaltan bir organdır. Eğer safra kesesinin bu özelliği sekteye uğrarsa; içeride yoğunlaşan safra, safra kesesi  taşı oluşturabilir

Kimlerde Görülür?

Kadınlarda , erkeklere bakılırsa daha çok görülmektedir. Bu durumun sebebi tam olarak bilinmemektedir; ancak hormonlarla alakalı olabileceği tahmin edilmektedir. Safra kesesi taşı mevzusunda tehlike altında olan kişiler aşağıda açıklanmıştır.

Hamile hanımlar

Ailesinden bir veya daha çok kişide safra kesesi taşı problemi bulunanlar

Aşırı şişman kimseler

Hareketsiz bir yaşam seçimina sahip kimseler

Advertisements

Beslenmesindeki yağ düzeyi yüksek olanlar

Lifli besinleri yeterince tüketmeyenler

Çeşitli karaciğer hastalıklarına haiz olan kimseler

Şeker hastalığından mustarip olanlar

Östrojen içerikli çeşitli ilaçlar kullananlar

Hangi Yaş Grubunda Görülür?

Safra kesesi taşı görülen kişilerin yaşları değişebilmektedir, bu rahatsızlık her yaştan kişide görülebilmektedir. Riskin arttığı yaşlar ise 40 ve sonrasıdır.

Belirtileri nedir?

Belirtileri bazı kişilerde uzun süre boyunca hiç görülmeyebilir. Rahatsızlığın belirti vermemesi, tedavi edilme şansını düşürmektedir. Görülen belirtiler ise şunlardır:

Bireyin karnında ani ve yoğun ağrılar hissetmesi

Karın ve göğüs arasındaki bölgede hissedilen şiddetli, ani ağrılar

Sırtta ağrı

Şişkinlik hissi

Hazımsızlık sorunuMide bulantısıKusma

Ateş yüksekliği

Titreme

Cilt tonunda değişim, sararma

Gözlerin beyaz kısmında renk değişimi, sarılaşma

Safra Kesesi Taşı ve Hazımsızlık

Hazımsızlık ile içinde ilişki bulunabilir, kısaca bireyin yaşadığı hazımsızlık problemi taşının varlığından kaynaklanıyor olabilir. Hazımsızlık bir çok ferdin hayatlarının bir döneminde karşılaştığı bir problemdir ve çeşitli sebepleri olabilir; ancak hazımsızlık durumunda safra kesesi taşı ihtimali de akla gelmelidir.

Safra Kesesi Taşı iyi mi Anlaşılır?

Günümüzde safra kesesi taşı, ultrasonografi yöntemiyle anlaşılabilmektedir. Belirtilerin hepsinı yada bazılarını hisseden kişi hastaneye gitmelidir. Eğer bu kişide safra kesesi taşı varsa ultrasonografi sonucunda görülecektir.

Safra Kesesi Taşının Tehlikesi

Safra kesesi taşlarının tehlikeli olduğu durumlar gerçekleşebildiğinden, bu taşlar mutlaka ihmal edilmemelidir. Ciddiye alınmalı ve bir an önce doktora gidilmelidir. Safra kesesi taşları aşağıdaki durumlara yol açabilir:

Sarılık: Safra kesesi taşlarının ana safra kanalını tıkama ihtimali mevcuttur. Bu durumda kişinin sarılığa yakalanma riski vardır.

Pankreas İltihabı: Sarılığa bağlı olarak gelişen pankreas iltihabı, son aşama tehlikelidir. Kişiye dirimsel tehlike yaratabilir.

Karaciğer İltihabı: Safra kesesi taşının sebep olabileceği önemli bir rahatsızlıktır. Safranın karaciğerde birikmesi sonucu meydana gelir.

Karın Zarı İltihabı: Safra kesesinin delinmesiyle ortaya çıkabilen karın zarı iltihabı çok tehlikeli bir sorundur.

Kanser Tehlikesi: Safra kesesi taşlarının direkt kansere yol açmış olduğuna dair bir bulgu yoktur; sadece iltihapların sık sık yeniden etmesi hücrelerin yapısını bozabilir ve bu konum kanser hastalığına neden olabilir. Unutulmamalıdır ki; safra kesesi kanserinden dolayı ameliyata alınan kişilerin birçoğunda büyük boyutta safra kesesi taşlarına rastlanmaktadır. Bu konum dikkat çekicidir ve safra kesesi taşları ile kanser riski arasındaki bağlantıyı açıklamaya yardımcı olabilir.

Hangi Doktora Gidilir?

Safra kesesi problemleriyle ilgilenen doktor, genel cerrahtır. Kendisinde taş olduğundan şüphelenen bir kimse hastanelerin genel cerrahi bölümüne gitmelidir. Ultrasonografi çekildikten sonra ferdin durumu ortaya çıkar ve genel cerrah bu kişiye gerekli yönlendirmeleri yapar.

Safra Kesesi Taşının Tedavisi

Çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur ve birey için neyin uygun olduğuna tabip karar verecektir. Bazı durumlarda safra kesesi taşı için ameliyat gerekebilir. Kimi zaman ise hekim kişinin durumunu dikkate alarak, ameliyatın şart olmadığını söyleyebilir. Ameliyatı genellikle kapalı yöntemle yapılır. Safra kesesi vücudun hayati organlarından biri değildir, çünkü safra üretimini karaciğer yapar.

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı

Ameliyatın, safra kesesi taşı mevzusunda en garantili çözüm olduğu düşünülmektedir. Her taş ameliyat gerektirmez, eğer bir şikayet bulunmuyorsa ameliyat yapılmayabilir. Böyle bir durumda safra kesesi taşları hekim kontrollerinde düzenli olarak gözlemlenir, şikayet ve sorun oluşması durumunda hasta ameliyata alınabilir.

Yapılan ameliyatlar çoğu zaman kapalı şekildedir ve hasta yaklaşık yedi gün içinde normal hayatına devam edecek duruma gelebilir.

Safra Kesesi Taşı İçin İlaç

Safra kesesinin ilaçlı tedavisi geçmişte denendi ve düşünüldüyse de, günümüzde artık en önemli ve geçerli çözümün ameliyat olduğu anlaşılmıştır. Şikayetler yaşayan, yaşam kalitesi düşen hastalar çözüm için ameliyat olmalıdır.

Safra Kesesi Taşına İyi Gelen Yiyecekler

Bazı yiyecekler safra kesesi taşına iyi gelebilir ve kişinin şikayetlerini azaltıp yaşam kalitesini artırabilir. Bu yiyeceklerin bazılarından aşağıda bahsedilmiştir.

Enginar

Portakal

Mandalina

Fındık

Mercimek

Nohut

Karabuğday

Üzüm

Safra Kesesi Taşından Korunmak

Rahatsızlığı yaşamaktan korunmak için kişilerin dikkat etmeleri gereken noktaların büyük bir kısmı beslenme ve yaşam biçimı ile ilgilidir. Riski tamamen yok etmek söz mevzusu olamaz, çünkü bu hastalık ferdin genetik ve yapısal özellikleriyle ilişkilidir. Aşağıda belirtilen hususlara özen gösterildiğinde, riski en aza indirilir:

Aşırı yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan ve hamur işlerinden mümkün olduğunca uzak durmak

İdeal kiloya sahip olmak ve bunu korumak

ferdin kendisine uygun sporu tertipli olarak yapması

Hareketli bir yaşam tarzına haiz olmak

Lifli besinleri beslenmeye dâhil etmek

Yüksek kolesterol problemi varsa bunu hekim yardımıyla çözmek

Kolesterolü yükseltebilecek gıdalardan uzak durmak

Reflü Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Yorum Yazın