Renklerin Yemekler Üzerindeki Etkisi Nelerdir ?

Sağlıklı beslenmek, kilo almak ya da kilo vermek isteyenler için yemekler üzerindeki renklerin etkisi büyük öneme sahiptir. İsteklere göre yemek tercihlerinde renklerinde belirleyici olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Buna göre kişinin istekler doğrultusunda bazı renklere sahip besinleri tercih etmesi, bazı besinlerden de uzak durması örneklendirerek anlatılır. Peki, yemeklerde renklerin etkisi nasıl ortaya çıkar?

Sağlıklı Zayıflamak İsteyenlere Yeşil

Advertisements

Renklerden alınan ilhamların yemek kültüründe de yeri olduğunu biliyor muydunuz? Yaz aylarının gelmesiyle birlikte daha zayıf hale gelmek isteyenler için yeşil renk ilham kaynağıdır. Çok daha az yemek tüketmek isteyenlerin mutfağında bazı değişiklikler yapması kaçınılmazdır. Masa örtüsünden başlayarak yemek tabağı, peçete gibi tüm hususların yeşil renkli olması kişiyi yönlendirir. Bu sayede sebze ağırlığı bir beslenme elde edilirken taze yiyeceklerin yenilmesi de teşvik edilir.

Çok iştahlılar İçin Lacivert

Her öğünde çok büyük porsiyonları tüketenler için en iyi renk seçimi lacivert olacaktır. Tabaklarla birlikte tüm aksesuarların lacivert tonlarına sahip olmasıyla kişinin iştahında kaybolma görülecektir. Özellikle çok albenili olmayan lacivert rengine sahip tabaklarda bulunan yiyeceklerin daha az oranda tüketildiği de araştırmalar sonucunda ortaya çıkanlar arasındadır.

Kilo Almak İçin Kırmızı

Özellikle zayıf kalmaktan mustarip olan kişiler için ise en iyi seçim kırmızıdır. Bilindiği gibi iştah artırıcı etkiye sahip olan kırmızı renk, birçok fastfood şirketleri tarafından da kullanılmaktadır. Sizlerde tabak, bardak, masa örtüsü, peçete, tuzluk gibi mutfak ürünlerinizde kırmızıyı daha yoğun bir şekilde kullanarak iştahınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın