Reflü Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Reflünün tedavi edilmesi hastalığın ilerlememesi açısından önemlidir. Reflü hastalığı nın toplumda görülme sıklığı tam olarak bilinmemekle beraber, insanoğluın bir çoğu haftada bir kere reflüden şikayet ettiklerini söylemişlerdir. Meydana getirilen araştırmalar ortalama camianın yüzde 20’sinde reflü şikayeti olduğunu ortaya koymuştur. Avrupa’da ise bu oran yüzde 5’lere kadar düşmektedir. Hem erkeklerde hem kadınlarda reflü oluşumu görülebilir. Toplumda reflü ile ülser birbiri ile karıştırılsa da ikisi farklı hastalıklardır. Reflü emarelerini fark eden kişiler en kısa zamanda reflü tedavisi için kolları sıvamalıdırlar.

Reflü Hastalığı Nedir ?

Reflü mide sıvısının yemek borusuna doğru geri kaçması durumuna verilen isimdir. Mide sıvısının asitli bir yapısı vardır. Bu durum göğüs kafesinde yanma hissedilmesine neden olur. Bu şikayet çoğu süre yemeklerden sonra olur.

Reflü hastalığı belirtileri nedir?

Reflü belirtileri dendiği süre insanların aklına genellikle belli tip yiyecekler tüketildiği süre artan mide yanması şikayeti gelir. Bu yiyecekler içinde aşırı yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler, alkol ve çikolatadır. Bu gıdaları tükettikten sonra yanma hissediyorsanız sizinde reflünüz olabilir. Mide suyunun ağza gelmesi, yutarken zorlanma, yemek borusunda duyarlılık benzer biçimde belirtiler de reflü ile beraber sık karşımıza çıkar. Ender olarak diş çürüğü ve öksürük görülür.

Reflü hastalığı niçin Olur?

Reflü sebebi kökenine inildiği süre doktorlar yemek borusunun mide içinde ne olduğu ile birden fazla ve uzun süre temas edilmesi bulunduğunu söylemişlerdir. Bu temas yemek borusunda hasar olmasına neden olur ve bu da insanların ağrı ve yanma hissi ile karşılaşmasına niçin olur. Yiyecek borusu ile mide arasında sağlıklı bir kişide kuvvetli kaslardan oluşan bir kapakçık bulunur ve bu kapakçık açılır kapanır. Reflü hastalarında bu kapak gevşemiştir. Bu vaziyet mide asitlerinin yiyecek borusuna geri kaçmasına niçin olur.

Reflü Tedavisi için Dikkat Edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar nedir?

Reflü tedavisi olmadan önce ve olurken kişinin kendi yaşam tarzında bir ekip değişiklikler yapması gerekir. Bu değişiklikler yapılmadığı sürece hasta hangi ilacı kullanıyor, hangi tedavi yöntemini deniyor olursa olsun işe yaramaz. Bu yöntemler arasında;

•             Fazla kilolardan kurtulmak

•             Sigara kullanmamak

Advertisements

•             Alkolden uzak durmak

•             Bol su içmek

•             Kızartma tüketmemek

•             Bol bol meyve ve sebze tüketmek

•             Abur cuburlardan ve aşırı şekerli gıdalardan kaçınmak

•             Dar elbiseler giymemek

•             Çikolata, kahve, sarımsak, portakal suyu benzer biçimde besinlerden uzak durmak yer alır.

Reflü Tedavisinde Reflü Testlerinin Yapılması

Reflü testleri reflünün tedavi edilmesinde önemli rol oynar. Hekim reflü için tanı koyarken çoğu vakit bu testlerden faydalanır. Bu testler yardımıyla belirtilerin hakikaten reflüden kaynaklanıp kaynaklanmadığı, hastalığın varsa hangi şiddette olduğunun tanısı konmuş olur. Bu testler arasında baryum özefagus mide duedonum grafisi, özefagus manometresi, PH metre, gasroskopi yöntemleri yer alır.

Reflü Tedavisinde Reflü Testleri nasıl Çalışır?

Reflü testlerinin işleyişi her kontrol için değişikdır. Baryum testinde baryum yemek morusuna ve mideye doğru seyahat eder ve böylece bu iç organlar incelenmiş olur. Gasroskopie ise endoskopun ucunda bulunan ışık doktora destek sunar. Hastanın sedatize edilmesi arttır. Özefagus yönteminde burundan ince bir tüp geçirilir. Bu tip basınç oluşturur ve yukarı çıkan asit test edilmiş olur.

Reflü Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Reflü tedavisinin yapılmaması hastalığın ilerlemesine niçin olur. Komplikasyonların şiddeti artar. Kişiler yemek borusunda darlık hissi olduğunu fark edebilirler. Genellikle kanama da görülür. Ani şekilde istemsiz olarak kilo verilir. Kişiler boğulduğunu hisseder. Konuşurken zorlanma vardır. Bu durumların görülmesi reflü tedavisinin daha çok gecikmeden yapılması gerektiğine işaret eder.

Reflü Tedavisi için Reflü Ameliyatı

Reflü ameliyatı yapılması genellikle ileri seviye reflüler için olur. Bu ameliyatlar günümüzde sık yapılır. Reflü ilaçlarının işe yaramadığı durumlarda ameliyat iyi bir alernatiftir. Bazı durumlarda hastaların kendisi ameliyat olmayı tercih edebilir. Çünkü reflü için ilaç tedavileri çoğu zaman seneler sürer. Bu kadar uzun süre ilaç kullanmak herkes tarafınca tercih edilmez. En sık yapılan reflü ameliyatı türü nissen fundoplikasyondur.

Reflü Tedavisi için Reflü rejimi Yapmak

Reflü tedavisi için reflü rejimi evde yapılabilecek en etkili tedavi yöntemleri arasında yer alır. Bu rejimler yapılmadan önce muhakkak tabip onayı almak gerekir. Her ferdin duyarlı olduğu besin türü farklı olabilir; bir ferdin reflüsü çikolata yedikten sonra azarken, bazı insanların kahveye karşı hassaslığı olabilir. Reflü rejimi yaparken minik lokmalar ısırarak beslenmek, yiyecek yedikten hemen sonra uyumamak, uyurken belli bazı pozisyonlardan kaçınmak önemlidir. Özellikle gece reflüsü olan kişiler uyuma pozisyonlarına dikkat etmelidirler.

Reflü Tedavisi için Reflü İlaçları

Reflü tedavisi için reflü ilacı kullanmak genellikle yaşam seçiminda meydana getirilen değişikliklerin çare olmadığı durumlarda geçerli olur. Reflünün ilerlemesi de ilaç kullanımını mecburi kılabilir. Medikal tedavi yapılırken amaç yemek borusunu korumak ve mide asidini bastırmaktır. Bu sayede asit boruya doğru çıkmamış olur. İlaçlar alınırken muhakkak doktora danışılması gerekir. H2 blokerler, proton pompa şeklinde ilaçlar doktor nezarete olmadan kullandığı takdirde zararlı olabilecek ilaçlardır. İlaç tedavisi uygulandığı zaman bir çok vakada reflü belirtileri azaltılmaktadır.

Reflü ile Gastrit Arasındaki Farklar nelerdir?

Reflü ile gastrit çoğu zaman birbiri ile karıştırılan iki farklı hastalıktır. Kimi süre bir kişide bu iki hastalık birden aynı anda görülebilmektedir. Gastiritin ortaya çıkma nedeni mide asidi miktarındaki artmadır. Midenin asitlenmesinin koruyucu faktörleri tesirini yitirmiştir. On iki parmak bağırsağı iltihaplanmıştır. Reflü hastalığı ise bir irin olmaktan ziyade mide asidinin yemek borusuna doğru yukarı çıkmasına verilen isimdir. Gastrit ile reflünün emareleri de birbirinden değişikdır. Gastitte mide bulantısı, iştahsızlıki ateş, dilde beyaz renkli döküntüler görülürken, reflüde çoğu zaman belli tip gıdaların tüketilmesinden sonra yanma ortaya çıkar.

Reflünün Evde Tedavisi için Bu gıdaları Tüketin

Reflü tedavisi için besin tüketimi yaparken en önemli nokta besinlerin mide asitini azaltıcı özelliğinden faydalanmaktır. Bazı besinler midenin asidini bastırır ve bu da asidin yukarıya çıkmasına engel olmuş olur. Örneğin sakız çiğnemek ağzın içindeki tükürük seviyesini artırır. Bu durum direkt mide asidinin dengelenmesine yardımcı olacaktır. Buna ek olarak;

•             Muz

•             Patates

•             Yulaf ezmesi

•             Karbonat

•             Badem

•             Hardal

•             Ananas

•             Tarçın

•             Papaya

•             Kavun

•             Rezene

•             Elma

•             Zencefil besinleri de reflüsü olan kişiler için oldukça faydalıdır.

Reflü Tedavisi için Elma Sirkeli Tedavi

Reflü tedavisi için elma sirkesi kullanarak mide yanması probleminizin önüne geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yöntemden yararlanmak için bir su bardağı suyun içine 2 yemek kaşığı sirke ekleyin. Karışımı 5 dk boyunca kaynatın. Karışımın altını açmadan içine bir tutam kuru papatya ilave edin. Süre dolduktan sonra karışımı soğuması için bekletin. Isterseniz keyfinın daha iyi olması için içine bir kaşık bal ve tarçın ekleyebilirsiniz. Karışımı her sabah aç karnına ve her akşam uyumadan önce için. Etkili bir reflü tedavisi için en az bir hafta karışımı içmeye devam edin.

D Vitamini Eksikliği Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Bir Yorum

  1. Yaklaşık 5 senedir reflü hastalığım var çözümü elma sirkesinde buldum gerçekten belirtilerimi azalttı çok teşekkür ederim.

Yorum Yazın