Orta Kulak İltihabı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orta kulak iltihabı, kulak zarının arka kısmında yer alan, işitme ile ilgili kemik yapıları içerisinde bulunan orta kulağın enfeksiyon kapmasıdır. Kulakta meydana gelen enfeksiyon sıvı birikimine yol açar.Kulak iltihabı sonucunda biriken sıvı sebebiyle kulak ağrısı, denge kaybı, ateş ve kulak akıntısı benzer biçimde belirtiler baş gösterir.

Hastalığın tedavisi kısa süre içerisinde yapılmazsa, işitme kaybı veya biroldukça başka mesele ile neticelanabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Advertisements

Orta kulak iltihabı tedavisi öncelikle enfeksiyonun durumuna, hastanın yaşı ve çeşidi benzer biçimde faktörlere göre değişiklik izah edebilir. Çeşitleri ise; akut kulak iltihabı, effüzyonlu kulak iltihabı ve kronik kulak iltihabı olarak karşımıza çıkar.

Akut Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Aniden ortaya çıkan akut kulak iltihabı anormal bir konum söz konusu değilse 4-5 gün benzer biçimde kısa sürede ilaç tedavisi ile iyileşme sağlanabilmektedir. Çocuk ve bebeklerin %85’lik kısmında görülebilir. Bunun sebebi bağışıklık sistemi tam anlamıyla gelişmemiş bebek ve çocukların enfeksiyona yakalanma riskinin fazla olmasıdır.

Effüzyonlu Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta kulakta, kulak zarı peşinde yer edinen, enfeksiyon bulgularının görülmediği şekilde bir sıvı bulunması halidir. Kulak zarında herhangi bir deformasyon yoktur.

Akut hastalığa bağlı effüzyonlar ilaç tedavisi ile 1 ay şeklinde bir sürede iyileşme gösterirken, bazı durumlarda bu süre daha çok olabilir. Daha uzun süre iyileşme göstermeyen ve en az 3 ay bir sonuç alınamamış durumlarda ise kronik effüzyonlu kulak iltihabı adını alır. İlaç tedavisinden sonuç alınamaması halinde cerrahi müdahale gerekebilir.

Kronik Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Öteki kulak iltihaplarının aksine iyileşme süresi uzun ve tekrarlama mümkünlığı fazla olan kulak iltihabı türüdür. Kronik kulak iltihabı tedavisinin diğerlerine bakılırsa uzun sürmesinin nedeni kulak zarının zarar görmüş olmasıdır.

Kronik kulak iltihabı tanısının konulabilmesi için 3 aydan daha fazla süredir devam ediyor ve ilaç tedavisine yanıt vermemiş olması gerekir. Kronik kulak tedavisi ise oluşan kulak iltihabı, damlalar kullanılarak giderilmeye çalışılır. Cerrahi tedavi uygulanma mümkünlığı yüksektir.

Lif Bulunan Yiyecekler Nelerdir ?

Yorum Yazın