Ödemlerden Kurtulma Yolları

Çeşitli nedenlerle vücutta biriken sular ayaklarda ya da bacaklarda ödem haline gelebilmektedir. Vücudun su toplaması olarak bilinen süreçte çeşitli boşlukların birikmesi sonucu ödemler meydana gelir. Başta karın olmak üzere çeşitli yerlerdeki şişkinliklerin sebebi bu olurken doku ya da cilt aralılarında da ödem oluşumları söz konusudur. Bazı hallerde ise kısa süreli varlığını devam ettiren semptomlarda görülebilmektedir. Peki, vücutta su toplanmasını önlemek ya da ödemlerden kurtulmak için neler yapılabilir?

Sodyum Tüketimi Azaltılmalı

Advertisements

Vücutta bulunan suyun kalıcı hale gelmesinde sodyumun önemli bir etkisi vardır. Başta tuz olmak üzere işlenmiş etlerde ve konserve gıdaların tamamında sodyum mevcuttur. Bununla birlikte soya sosu ve benzeri besinlerin içerisinde de var olan sodyumun az tüketilmesi, mümkünse hiç tüketilmemesi ödem durumlarını ortadan kaldıracaktır.

Magnezyum Tüketimi Çoğaltılmalı

Ceviz, tahıl ve ıspanak gibi magnezyum yönünden zengin yiyeceklerin tüketilmesi sonucunda da ödemlerden kurtulma ihtimali ortaya çıkar. Vücutta su tutulmasını azaltmak için en iyi yollardan bir tanesi de magnezyum etkisinin kullanılmasıdır. Kadınların günlük 200 gram magnezyum içeriği sağlaması gerekirken bu şekilde ödemin azaltılması da elde edilebilir. Magnezyum özelinde kullanılabilecek kapsül besin takviyeleri de yardımcı olarak değerlendirilebilir.

B6 Vitamin ve Potasyum

Özellikle adet dönemleriyle ilişkili olarak ödem ve ağrı problemlerine sahip kadınların B6   vitamin takviyesi alması uygundur. Adet dönemi sırasında vücutta çeşitli noktalarda ödemlerin oluşması söz konusudur. Vitamin eksikliğiyle birlikte vücut içindeki hücre ve dokuların çalışmalarında da eksiklikler olabilmektedir. Bu durumun yenilenmesi içinde potasyum desteği şarttır. Bunun özelinde kayısı, muz, pancar ve Brüksel lahanası gibi gıdalar tüketilebilir. Haşlama yönünden de işlemlerden geçirildikten sonra salata olarak besin alınabilir.

Karbonhidrat Etkisinden Korunma

Özellikle insülin seviyesinin yükselmesine bağlı olarak sodyum miktarının artması da ödem ihtimalini kuvvetlendirmektedir. Bunun için su tutulmaması için şeker ve beyaz un gibi hazır gıdalardan alınmaması gerekir. İşlenmiş karbonhidratların ödem oluşumunda etkisinin çok büyük olacağı unutulmamalıdır. Hamur işlerinin günlük olarak tüketilmesi halinde gün içinde ödemler oluşabileceği gibi karın boşluklarında da şişlikler görülecektir. Bunların zaman içerisinde geçirilmesi de çok kolay olmamaktadır.

Yorum Yazın