Miyom Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Kadın hastalıklarında en önde gelen hastalıklarından biri de miyomlardır. Miyom rahim ya da rahim ağzında bulunan, esasen düz kas dokularındaki anormal büyümelere verilen genel addır. Yapılan araştırmalarda miyomların genellikle birden fazla sayıda oluştuğu gözlenmiştir.

Hangi Grup Risk Altında?

Advertisements

Dünya üzerinde her dört kadından birinde miyom saptandığı bilinmektedir. 25 ile 50 yaş arasındaki tüm kadınlarda görülme ihtimali olmasına karşın, en sık karşılaşılan yaşlar 30-40 arasındakilerdir. Kadınların ileriki yaşlarında, özellikle de menopoz sonrasında miyomların giderek küçüldüğü ve hatta yok olduğu bilinmektedir.

Miyomun Nedeni Östrojen

Miyom adı verilen düz kas dokularının anormal şekilde büyümesinin başlıca nedeni östrojen hormonundaki fazla salınımdır. Özellikle gebelik esnasında kadınlardaki östrojen hormonu tavan yapmaktadır. Ancak menopoz sürecinde hormon salgısı azaldığından dolayı, miyomların da küçülüp yok olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra genetik özelliklerdeki aktarımların da etkisi bir hayli büyüktür. Özellikle annesi, teyzesi ya da kız kardeşi miyom taşıyanlarda, bu tür düzleşmelerin görülme riski daha fazladır.

Nasıl Anlarım?

Miyomlar normal şartlarda ciddi belirtilere sebep olmaz. Fakat sayı, büyüklük gibi niceliklerin sayısı arttıkça belirtiler de doğru orantılı şekilde artabilir. Karın ve kasık ağrıları, kasıklardaki basınç hissi, uzun süren adet kanamaları, sık idrar, kabızlık ya da basur dikkat edilmesi gereken işaretlerdir. Bu işaretlerden biri ya da birkaçı görülüyorsa, derhal doktora başvurmakta fayda olabilir.

Tedavi Süreci

Miyomlar her zaman cerrahi müdahale gerektirmeyen anomalilerdir. Sayı ve abat bakımından sağlığı önemli derecede olumsuz etkilemeyen miyomların doktor kontrolünde takibe alınması kimi zaman yeterli olabilmektedir. Özellikle gebelik sonrası normal doğum ile birlikte, pek çok kadının bu tür şikayetlerinin sona erdiği ya da çok azaldığı gözlenmiştir. Ancak müdahale gerektiren dokular; cerrahi yollardan, rahim içeride kalacak şekilde veya rahimle birlikte alınabilirler. Elbette hızla gelişen teknoloji ile birlikte; artık tek çözüm ameliyat değildir. Uygun koşullar sağlanmışsa, laparatomi, laparoskopi ya da histeroskopi yapılabilir.

Miyom Gebelerde Düşük Riskine Yol Açar mı?

Miyomların gebelik döneminde olumsuz etkileri saptanmıştır. Yapılan araştırmalara göre miyom taşıyan gebelerin 40’tan fazla oranda düşük riski bulunmaktadır. Dolayısıyla gebe kalmadan önce varsa, bu sorunu çözüme kavuşturmak önemlidir.

AIDS Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Bir Yorum

  1. Dktor sende miyom olabilir dedi cuma günü doktora gidicem inşallah bende çıkmaz ya

Yorum Yazın