Metabolizmanız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Metabolizmamızın Çalışma Prensibi Nedir ?

Metabolizma insan vücudunun kendine has bir işleyişi olan çalışma prensibidir. Metabolizma insanın tüm düzenini sağlayan bir sistemdir. Metabolizma kişiden kişiye değişen hatta bazı insanlarda olmayan bir vücut düzenleme sistemi de denilebilir. Bu sistem her insanda farklılık gösterebilir. Metabolizma insanların bir nevi insanların aldığı besinleri doğru oranlarda kişiden kişiye değişecek şekilde vücuda yaymasıdır.

Metabolizma Kişiden Kişiye Değişir Mi?

Advertisements

Metabolizma kişiden kişiye değişen bir sistemidir. Öyle ki bazı insanlar az yese de çok fazla yiyen kişiden daha hızlı kilo alabilir. Fakat tam tersi de olabilir. Yani bazı insanlar çok yemek yese de çok az yiyen insanlardan daha yavaş kilo alabilir. Açıkçası metabolizma kişiden kişiye değişen bir sistemdir. Metabolizması hızlı olan insanlar genellikle daha fazla yemek yer ve normal 3 öğünden yine daha fazla öğün tüketir.

Metabolizmanın Hızlı Olması Zararlı Mıdır?

Metabolizmanın aşırı hızlı olması kişide kilo kaybına ve kas erimesine götürebilir. Bu hastalıklara sahip insanların yarısının metabolizması hızlıdır. Metabolizması hızlı olan insanlar çok hızlı acıktıkları için doyduğunu fark edemiyorlar. Bu yüzden ileriye dönük olarak uzun vadede metabolizması hızlı olan kişiler obezite olma riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Metabolizmanın çalışan insanlarda hızlı olması tehlikeli olabilir. Fakat daha az çalışan ve gününü kolay işler yaparak geçiren insanlar için herhangi bir tehlikesi yoktur.

Metabolizmanın Yavaş Olması Zararlı Mıdır?

Metabolizmanın her zaman için olmasa da aşırı zayıf veya aşırı hızlı olması birtakım kilo ve kas sorunlarına hatta kemik erimesine varabilecek sorunlara sebebiyet verebilir. Ayrıca metabolizmanın hızlı olması odaklanma sorunlarına yol açtığı bilinir. Metabolizma çoğu insan tarafından önemsenmeyen ancak oldukça önemsenmesi gereken bir sistemdir.

Metabolizma Hızlandırılabilir Mi?

Bir insanın metabolizması hızlandırılamaz veya yavaşlatılamaz. Bu süreç yıllarca hatta on yıllarca sürebilen bir durumdur. Buna benzer birtakım Metabolizma hızlandırma veya yavaşlatma ilaçları ise nette satılır. Fakat bunlara itibar etmemek gerekir. Bu sistem kişide bulunan ve değiştirilemeyen uzun vadeli kalıcı bir sistem olarak bilinir.

Yorum Yazın