Meme Kanseri Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Kadınlar üzerinde sık şekilde görülen hastalık tiplerinde ilk sırada bulunan meme kanseri, meme dokusunda bulunan hücrelerden gelişmektedir. Yaşam süresince her 8 kadından bir tanesi hastalığa yakalanma riski taşımaktadır.

Advertisements

Meme dokusunda herhangi bir noktadan oluşabilmektedir. En sık rastlananı ise, meme kanallarından kaynaklı ‘’duktal’’ adı verilen kanser tipidir. Süt üretimi gerçekleştiren köken alan adı verilen bölgede ‘’lobüler’’ adı verilen kansere de sık şekilde rastlanabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra diğer dokulardan kaynaklı tübüler, müsinöz ve medüller gibi görülmekte olan kanser tipleri de mevcuttur.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Meme kanseri teşhisinde sık rastlanan belirtilerden bir tanesi, memede herhangi bir şekilde ağrı göstermeden gittikçe büyümekte olan bir kitlenin hissedilmesidir. Fakat hastalarda çok az sayıda olmakla birlikte ağrı hissedenlerde olabilir.

Nadir bir şekilde memede çekinti, şişlik, deri üzerinde tahriş ve kalınlaşma, meme ucunda hassaslaşma gibi belirtilere de rastlanmaktadır. Ağrı ve kanlı gibi akınılar hastalığın ileri seviyelerinde kendisini göstermektedir.

Meme Kanseri Tanısı Nasıl Konulur ?

Birden fazla kanser çeşidine göre meme kanseri ileri seviyeye ulaşmadan kendisini göstermeyebilir. Bundan dolayı erken evrede meme kanseri tanı yapılabilmesi için hastanın bilinçlendirilmesi gerekir. Hal böyle olunca tanının gerçekleştirilebilmesi adın yapılan ön programlara katılım göstermelisiniz. Meme kanseri ilerlemeden erken evrede tanı konulabilmesi tedavide başarının yakalanması ve hastanın hayatta kalma şansını artırmaktadır. Evde kendi kendinize yapılacak olan kontrollerde meme içerisinde daha önce görülmeyen bir kitle oluşmaya başladı ise, hemen bir uzman doktor kontrolüne başvurmalısınız. Aynı zamanda 40 ile 69 yaş arası olan kadınlarda her iki yılda bir olmak üzere, mamografi tetkiklerinin de yapılması büyük öneme sahiptir.

Meme Kanseri Tarama Nasıl Yapılır ?

Her 20 yaşın üzerinde olan kadınlar mutlaka yılda en az bir sefer olmak üzere doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Bundan dolayı erken dönemde hastalığın saptanabilmesi için kadınların bilinçli bir hale getirilmesi gerekir. 50 yaşından sonra kadınlarsa yılda iki sefer olmak üzere tarama gerçekleştirilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Hastaların tedavisi kendi aralarında farklılık göstereceği için, hastalıktaki evre, yaş ve diğer sağlık problemleriyle beraber birden fazla faktör ile değerlendirilmesi gerekir. Tedavisine erken başlanması gerektiği gibi, cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi olmak üzere farklı seçenekler ile gerçekleştirilir.

Yorum Yazın