Lif Bulunan Yiyecekler Nelerdir ?

Bağlarırsak enzimleri tarafından vücudumuzda sindirilemeyen lifler suda çözünebilenler ve suda çözünemeyenler olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki farklı lif türlerinin birbirinden farklı rahatsızlıklara yararlarının olduğundan bahsedilebilir. Suda çözünen lifler kan şekerini sabitlemeye, kötü seyir eden kolestrolü düşürmeye yardımcı olan lifli besinler olarak karşımıza çıkar. Suda çözünemeyen lifli besinler ise hemoroid, kabızlık, sindirim sistemi rahatsızlıkları üzerinde tedavi edici alternatif tedavi yöntemlerinde kullanılan gıdalardan yalnızca bir kaçıdır. Bir bireyin gmeşhurk oranda alması ihtiyaç duyulan lif miktarının göz önüne alınması ile her bin kalori de 14 gram life ihtiyaç vardır.

Suda Çözünen Lifler

Suda çözünen lifli yiyecekler bağlarırsaklarda jel kıvamı halini alır. Bu kıvam sindirim sisteminin hızını yavaşlatıp lifli yiyecekleri tüketen kişilerin uzun süre tok kalmasını sağlar. Suda çözünen lifler kanda ki kolestrol düzeyinin korunmasını sağlar. Bilhassa yiyeceklerden sonrasında kan şekeri dalgalanmaları kendini gösterir. Bu dalgalanmaların önlenmesi içinde suda çözünen lifli besinler tüketilebilir.

Peki suda çözünen lifli besinler nelerdir?

Advertisements

Yulaf kepeği, yulaf ezmesi, tam tahıllı yiyecekler ( pişmiş yada kahvaltılık gevrek olarak tüketilebilirler ), armut, narenciye, kuru erik, şeftali, böğürtlen, nektarin, elma, muz, brokoli, havuç, sarı yada yeşil mercimek, nohut, fasulye, brüksel lahanası suda çözünebilen lifli yiyecekler grubunda yer alan besinlerdir. Lif bakımından zengin olan bu besinler sağlıklı yaşam biçimı benimsenmesinde yiyeceklerimiz arasına alabileceğimiz besinlerdir.

Suda Çözünemeyen Lifler

Çeşitli gıdalar yolu ile vücuda alınan suda çözünemeyen lifli besinler bağlarırsak hareketleri süresince devam çözünmeden vücuttan atılır. Suda çözünmeyen lifli besinler bağırsak sağlığı açısından pozitif yönde etkilere sahiptir. Bağlarırsak hareketlerine yardımcı olan bu besinler kabızlığın önlenmesini de sağlar. Tokluk hissini uzatmasından dolayı rejim yapanlar için mükemmel bir besindir.

Şalgam, pancar, karnabahar, havuç, brüksel lahanası, yeşil fasulye, soğan, brokoli, elam kabuğu, salatalık, kereviz, domates, mısır, biber, patlıcan, üzüm, erik, kavun, ananas, çilek, kiraz, çavdar, buğday kepeği ve kahverengi pirinç yiyecekleri suda çözünemeyen ancak bağırsak hareketlerine yardımcı olan lifli besinlerdir. Bu tür lif çeşitleri ile gerek kendinizde gerekse çocuklarınızda meydana gelen özellikle kabızlık problemlerına alternatif bakımından çözümler bulabilirsiniz.

Lif Tüketmenin Faydaları

İlk etapta bağırsak hareketlerine yardımcı olması ve kabızlık sorununun ilaç kullanmadan çözümlenmesi lif tüketmenin faydalarından en önemlileri olarak görülür. Bağlarırsak sağlığı açısından bakılmış olduğunda lifli besinler tüketmek gereklidir. Lifli besinleri tüketmenin yalnızca bağırsak açısından değil farklı açılardan da vücuda sağlıklı etkilerinin olduğundan bahsedilebilir. Lifler hem vücudu koruyucu bununla birlikte tedavileri destekleyici olarak vücut yapısında görev alırlar. Düşük lifli, yüksek yağlı ve şekerli diyetler yüksek lif içeren besinler ile karşılaştırıldıklarında kanser yapıcı etkilerle karşı karşıya kalınmasına neden olur.

Lifli posalar kolestrolü düşürürken safra asitlerini bağlar ve yağ ve kolestrol alımını da minimize ederek kişilerde çok daha uzun süreli doygunluk hissi yaratırlar. Lifli besinler bağlarırsak kanserine niçin olabilecek öğelerin bağlarırsak duvarı ile temasını azaltır ve bağlarırsak pH’ını değiştirir. Bakterilerin kanser yapıcı öğeleri üretmesine engel olur. Diyabet tedavisinde de lifli posalar önemli bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkar.

Hangi Besinlerde Lif Bulunur?

Posalı besinler olarak da geçen lifli besinler nedir merak edilen konuların başında gelir. Bunun sebebi sağlığa olan etkilerinin bir fazlaca olumlu neticeler seyir etmesidir. Hem yetişkinlerin hem de çocukların iştahla tüketebilecekleri lifli meyveler: kuru veya taze incir, avokado, dutgiller, armut ve hindistan cevizi olmaktadır. 5 ila 6 tane incir 15 gr lif ihtiva eder. Hergün tüketildiğinde günlük lif ihtiyacının karşılanmasını sağlar.

Minik bir kase miktarınca dilimlenen avokado 10,5 gr lif içerir. Avokado içinde bol lif bulunmasının yanı sıra kolestrolün düşmesi sağlanırken kalp hastalıklarına da iyi gelir. Büyük bir boy armut 9,9 gr lif ihtiva eder. Yanı sıra armut Omega 6 yağ asitlerini ile potasyum açısından da zengindir.

Dutgillerden olan meyvelerin küçük bir kase dolusu tüketilmesi 8 ila 10 gr oranında vücuda lif alınmasını sağlar. Bunun yanında A,C,E ve K vitaminleri bakımından da varlıklı olup magnezyum ve potasyum şeklinde minerallerde ihtiva eder. Bezelyei enginar, bamya, kabak, brüksel lahanası ve şalgam da lif bakımından zengin olan sebzelerdir.

Hacamat Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Yorum Yazın