Kulak Çınlaması Nedir ?

Kafa içindeki kulak çınlamasına genel olarak tinnitus denilir ve çok yaygındır. Tinnitus, süre vakit ortaya çıkabilir yada siz devamlı olarak bir ses duyabilirsiniz. Çok kalın yada çok ince olabilir, tek kulağınızda yada her iki kulağınızda da duyabilirsiniz. Zil sesi sürekli olduğunda bu kişiyi çok rahatsız edebilir. Hatta bu rahatsızlık kişilerin düzgüsel hayatlarını etkiliyecek boyuta kadar çıkabilir.

Kulak çınlamasını başka birinin duyması çoğu zaman olmaz sadece bazı durumlarda dinleyen birey bir çeşit ses duyabilir. Bu tip tinnituslara “objektif tinnitus” denilir. Çoğunlukla, ya bir damar anormalliğinden veya kasların kasılması sonucu orta kulakta meydana gelen sesler nedeniyle gelişir.

Sesin yalnız hasta tarafından duyulduğu öznel tinnitusun birçok olası nedeni vardır. Bazı nedenler kötü değildir (örnek olarak ufak bir kulak kiri, geçici bir süre tinnitus yapabilir.) Bunun yanında enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi benzer biçimde daha önemli nedenler de olabilir.

Advertisements

Tinnitus, baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri (anevrizma) yada denge ve işitmeyi sağlayan sinirden kaynaklanan bir tümörden (akustik nörinom) dolayı da olabilir. Bu problemlerde işitme kaybı da vardır.

Kulak Çınlamasının Sebepleri Nelerdir ?

Alerji, yüksek yada düşük gerilim, tümör, şeker hastalığı, tiroid problemleri, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler, bazı romatizma ilaçlan, bazı antibiotikler, sakinleştirici ilaçlar ve aspirin, tinnitusa niçin olabilir. Her vaziyet için tedavi çok farklıdır. Bu nedenle mevzusunda uzmanlaşmış bir doktora başvurmak ve kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak önemlidir.

Tinnitus, çoğunlukla işitme sinirlerinin mikroskopla görülebilecek kadar minik olan uçlarında meydana gelen hasarlardan ötürü gelişir. Bu sinir uçlarının sağlıklılığı doğru ve kati duymayı sağlar ve bunlarda meydana gelecek bir hasar, işitme kaybı ve tinnitusa neden olur.

İlerlemiş yaşla beraber sinir uçlarında bazı değişiklikler meydana gelir, bu da bununla beraber tinnitusu getirir. Günümüz dünyasında yüksek ses, tinnitusun muhtemelen en sık rastlanılan nedenidir ve işitme kaybına da yol açar. Ne yazık ki biroldukça insan, endüstriel gürültünün, yangın alarmlarının, yüksek sesle müzik dinlemenin ve öteki gürültülerin ne kadar zararlı olduğundan ya habersizdirler ya da bunu umursamamaktadır.

Kulak Çınlamasının Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Vakaların çoğunda özel bir tedavi yoktur. Eğer doktorunuz gerçek sebebi bulursa bunu ortadan kaldırmaya yönelik tedavi sonucunda kulağınızdaki çınlamalar da ortadan kalkar. Bunun için bazı röntgen filmleri ve denge testlerine ihtiyaç duyulabilir. Bunlara rağmen tinnitusun sebebi çoğu süre bulunamaz. Neden ortaya konulmamış olmasına rağmen bazı durumlarda ilaçlar yardımcı olmaktadır. Kullanılan birçok ilaç vardır. çoğu zaman hastaya ilaç alması önerilir ve sonuç alınıp alınmadığı sorulur.

Kulak Çınlaması Olanlar Neler Yapmalı ?

Yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunun.

Kan basıncını sürekli denetim ettirin.

Denetim altında olması için doktorunuza başvurun.

Tuz alımını kısıtlayın (fazla tuz dolaşım sisteminizi bozacaktır).

Sinir sistemine uyarmacı tesiri olan kahve, kola ve sigaradan uzak durun.

Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan sakının.

Sesten endişelenmeyin. Kulak çınlaması, sağır olmanıza yada aklınızı kaybetmenize niçin olmaz.

Sinirliliğinizi ve gerginliğinizi en aza indirin.

Alışveriş bağımlılığı Nedir ?

Yorum Yazın