Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Kadınlarda saç dökülmesi, erkeklere göre az görülse de bazı genetik problemler, stres ve hastalıklar sebebiyle görülebilir. Hanımlarda görülen saç dökülmesi erken önlem alınması gereken bir sorundur. Saçınızda açılmalar fark ettiğiniz anda tedaviye başlamak için geç kalmamalısınız.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebepleri

hanımlarda saç dökülmesi, alın saç çizgisinin gerilemeye başlaması, tepe bölgesinde yer yer seyreklikler görülmesi ile baş gösterebilir. Bazı saç seyrelmeleri mevsimsel dökülmeler sonucu oluşabiliyor olsa da hanımlarda saç dökülmesi ilerde daha ciddi stres ve psikolojik sorunlara niçin olabildiği için şüphelenme halinde derhal kontrole gidilmelidir.

Kadınlarda saç dökülmesinin bazı sebepleri;

Advertisements

Kadınlarda hormon dengesizliği sebebiyle, saçlarda dökülme görülebilir. Hormon dengesizlikleri tedavi edilmediğinde başka sıhhat problemlerının oluşmasına da neden olabilmektedir.

Saçlarda görülen dökülmenin, en büyük nedenlerinden bir diğeri ise Anemi’dir. Anemi’nin giderilmesi halinde seyrelen bölgelerde tekrardan saçlar gürleşmeye adım atar.

Kullanılan bazı ilaç türevleri, yan etki olarak kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir. Kullandığınız ilaç yan etki olarak çok fazla saç dökülmesine niçin oluyorsa, bu mevzuyu doktorunuza hemen danışmalısınız.

Hanımlarda çoğunlukla doğum sonrası, saçlarda seyrelme görülebilmekte. Fakat ileriki zamanlarda bu mesele kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Yüksek ateş sonrası kadınlarda saç dökülmesi, vücudun stres altına girmesi sebebiyle görülebilir. Bu şeklinde durumlar geçici olduğu için ilerleyen zamanlarda saç eski haline kavuşmakta.

Düzenli ve kalitesiz saç ürünlerinin kullanılması kadınlarda saç dökülmesine niçin olabilmekte.

Genetik yatkınlık erkeklerde sıkça dile getirilse de bazı kadınlarda genetik saç dökülmesi görülme mümkünlığı çok az olsa da karşımıza çıkabilmekte. Bu şeklinde durumlarda profesyonel destek almak dökülmenin azalmasını etkilemek açısından oldukça önemlidir.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi gelir?

Hanımlarda saç dökülmesine iyi gelen bazı yollara aşağıda sizler için değindik;

  • Saç yapısının en önemli bileşenlerinden biri Keratin’dir. Keratin içerikli şampuanları tercih etmeniz saç köklerinizi güçlendirmek açısından iyi gelecektir.
  • Eğer saçlarınıza çoğunlukla boyama işlemi yapmış oldurıyorsanız, saç dökülmesi görülmesi kaçınılmazdır. Bir müddet saçlarınızı doğal renginde bırakmanız saç kökleriniz kendisini tekrardan toparlayacaktır.
  • Her hastalıkla olduğu gibi fazla stres, sıkıntı saç dökülmesine niçin olabiliyor. Hatta kadınlarda görülen saç dökülmesi çeşitlerinin birçoğu geçici olmasına rağmen stres sonucu dökülen saç seyrelmeleri kalıcı olabiliyor.
  • Hastalık sonucu hanımlarda saç dökülmesi, görülmesine yol açan sorunun giderilmesi saçların tekrardan gürleşmesine elde edecektir.

Saçlarınızı mümkün olduğunca güneş ışınlarından korumaya çalışın. Güneş ışınlarının içerisinde bulunan zararlı ışınlar, cildimize zarar verdiği benzer biçimde, saçlara da zarar verebilmekte. Bunun sonucunda saçlarda kırılmalar, nefes görüntü ve saçlarda dökülme şeklinde birçok etkiye sebep olmaktadır. Saçlarınızı güneş ışınlarından koruyabilmek için uzmanlar tarafınca hazırlanmış ürünleri kullanabilirsiniz.

Göz taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir ?

Yorum Yazın