Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu olarak bilinen rahatsızlık, otururken veya yatarken, özellikle geceleri ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur. Daha çok baldırlarda oluşan bu durumu hastalar “ uyuşma “ veya “ karıncalanma” olarak ifade ederler. Hafif ve orta dereceli sendromlarda, haftada bir veya iki defa ortaya çıkar. Daha ilerlemiş durumlarda haftanın her günü görülüp uyku sorunlarına ve işlev bozukluklarına da yol açabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

Advertisements

Hareketsizlik süresince saldırı: Periyodik bacak hareketleri, uzun süre aynı pozisyonda uzanma ya da hareketsiz oturma sırasında meydana çıkar. Uzun süren hava ve karayolu yolculukları, sinema, tiyatro gibi yerlerde aynı pozisyonda oturmak, bu rahatsızlığı tetikler. Bu hareketler, bacaklarda istemsiz ortaya çıkan ürperme, seğirme şeklinde tanımlanabilir.

Hareket ile rahatlama: Huzursuz bacak sendromu hissi ortaya çıktığında, bacakları hareket ettirmek rahatsızlığı azaltır. Bacakları sallamak, topukları yere vurmak, uyku esnasında ortaya çıktığında bacakları ileri geri hareket ettirmek gibi yöntemler, hastayı rahatlatır.

Belirtilerin geceleri kötüleşmesi: Huzursuz bacak sendromu daha çok dinlenme esnasında ortaya çıkar. Gün içinde vücut genellikle hareket halinde olduğu için sorun yaşanmaz. Gece uykuya dalınıp vücut hareketsiz kaldığında bacaklarda istemsiz hareketler başlar.

Gece bacak çekmesi: Huzursuz bacak sendromu, periyodik kol hareketi bozukluğu olarak bilinen bir başka sorunla birlikte ortaya çıkabilir. Bu sorun, uyurken bacakların farkında olmadan esnemesine ve gerilmesine yol açar. Bu istemsiz hareketler gece boyunca defalarca tekrarlar. Daha ilerlemiş vakalarda, bu problem gündüz de devam eder.

Yorum Yazın