Hacamat Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Hacamat, yüzyıllardır tüm dünya üzerinde uygulanan, alternatif tıbbi tedavi olarak görülen, vücutta oluşan kötü enerjinin boşaltılmasını, fazlalık olarak görülen kanın hastalıklara yol açtığı düşünülerek, hastalıklara yol açtığı düşünülen sıvıların bir bardak ve kesici alet desteği ile vücuttan çıkarılması işlemine Müslümanlar tarafınca verilen isimdir. Yüzyıllar önce bu işlem, bambu, boynuz ve kemik benzer biçimde maddeler kullanılarak da yapılmaktaydı. Hacamatın faydalarına inanan birçok insan tarafınca günümüzde halen daha uygulaması görülmektedir. Faydaları hakkında Hz. Muhammed Mustafa S.A.V efendimizin biroldukça sözü bulunmaktadır.

Hacamatın Gelişimi

Hacamat, tüm ilkel milletler tarafınca uygulanmış olan, M.Ö 413 senelerına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Bu uygulamanın Çinliler, Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar, Persler, Araplar tarafınca yaygın bir halde kullanıldığı bilinmektedir. Eski çağlarda tıbbın günümüzdeki kadar gelişmemiş olması sebebi ile hastalıkların sebepleri tam olarak bilinmemekte ve bu şekilde alternatif tıp şekilleri devreye girmekteydi. Bu uygulama çok eski çağlardan, çağımıza kadar uzanan büyük bir geçmişe sahip olup, halen de tatbik eden ve uygulamasına izin veren biroldukça birey bulunmaktadır.

Hacamat Nasıl Yapılır ?

Advertisements

Hacamat adını birçok yerde duymuş olmanız mümkündür. Ya bir tanımış olduğunız, yahut bir akrabanız bu uygulamayı yapmış oldurmıştır. Sadece, uygulama konusunda tereddütte olan da biroldukça birey bulunmaktadır. Bu yöntemin bayılmadan, baş ağrısına, baş dönmesinde, vücutta olan iltihabın dışarı atılmasına, ağrıyı azaltmasına kadar biroldukça hastalığı tedavi etmiş olduğu ileri sürülmektedir. Alternatif tıp yöntemleri her zaman derde deva olmayabilir. Bundan dolayı öncelikli olarak günümüzde tıbbın gelişmelerinden faydalanmak gerekmektedir. Doktora gitmeye çekinen biroldukça birey, 50 yaşın üzerindeki kişiler ve kırsal kesimde yaşayanların büyük bir çoğunluğu bu tedavi yönteminden yararlanmaya devam etmektedir. Yararlananların çoğunluğu ise, yarar görmüş olduklerini dile getirmektedir. Hacamat uygulaması, ferdin sırtına çizikler atarak, bu çiziklerden çıkan kanın bir bardak desteğiyle dışarı atımını sağlama yöntemi ile yapılmaktadır.

Hacamat Tıbbi Bir Tedavi Şekli Midir?

Hacamat, tıbbi bir tedavi şekli olarak kabul edilmiştir. Alternatif tıp olarak uygulanan, sağlık bakanlığına bağlı olmadan bu uygulamayı gerçekleştiren kişiler tarafından yapılır. Zira bu yöntemden yararlanmak hepsiyla bireyin özgür iradesine bağlıdır. Bu yöntem sebebi ile iyileştiğini öne süren biroldukça insana rastlamanız da mümkündür.

Hacamat Ne zaman Yapılır?

Hacamat, istediğiniz her an yapılmamaktadır. Bu yöntemin bir uygulanma süreı olduğu bilinmektedir. Hz. Muhammed Mustafa S.A.V tarafından bu yöntem üzerine söylemiş olduği biroldukça bilgiye ulaşmanız mümkündür. Bu tedavinin ayın 1 ile 14 ü arasında yapılmasının fayda sağlamadığı bilinmektedir. Her ayın 17. Günü, özellikle Salı gününe denk geldiği vakitler bu uygulamanın yapılmasının çok yararlı olduğu bilinmektedir. Ayın 17 si geçmiş ise 19. Gün, 21. Gün, 23. Gün ve 25. Günlerinde de yapılabilmektedir. Hacamatın bu konuda uzman olanlar tarafından yapılması çok önemlidir. Hacamat Pazar günü, Salı günü ve Perşembe günleri yapılması gerekmektedir. Dini açıdan uygun görülen günler bunlardır. Dini olarak Çarşamba, Cuma ve cumartesi günleri ise yasaklanmıştır.

Hacamatın yapılacağı saatler konusunda da özel bilgiler bulunmaktadır. Saatler konusuna da ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir. En çok yarar görüldüğü saat diliminin güneşin doğmasının arkasından 1 saat geçtikten sonra gelecek olan iki saattir. Bu zaman diliminden sonra da öğlen keharet vakti dikkate alınmaktadır. Bu vakte kadar yapılabileceği yönünde bilgiler bulunmaktadır.

Bu yöntem ile iyileşmek ve bunu uygulatmak isteyenler tedavi için gelmeden önce şu hususlara dikkat etmelidirler;

 • Ne olursa olsun yiyecek yemeden önce aç karnına gelmeleri gerekmektedir,
 • Tedaviden bigün önce ve daha sonra cinsel ilişkide bulunulmaması gerekmektedir,
 • Tedaviden sonrasında çok fazla su içilmemesi önerilmektedir,
 • Acı, tuz, ekşi olan yemeklerden uzak durulmalıdır,
 • Uygulamadan iki gün önce hayvansal ürünlerin tüketmemesi gerekmektedir.

Hacamat Kimlere Yapılır?

Hacamat, bu mevzuda özel olarak eğitim almış, vücutta uygulama yapılacak olan bölgeyi çok iyi bilenler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde tedavi olayım derken, daha büyük sorunlarla savaşmak zorunda kalınmaktadır. Bu uygulamayı yapan ferdin hijyen kurallarına dikkat etmesi de hasta açısından da önemi büyüktür. İki yaş ile altmış yaş aralığında olan hepimiz için bu uygulama yapılmaktadır.

Bu tedavi uygulandıktan sonra hasta aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekmektedir;

 • Hacamat olan ferdin iştahı açılacağı için çok yeme isteğinin önüne geçmesi gerekmektedir,
 • Duş almak için 24 saat beklenmelidir.
 • Duştan sonra hijyeni sağlamak ve iyileşmeye yardımcı olmak amacı ile cilde zeytinyağı sürülmesi gerekmektedir.
 • Tedaviden sonrasında içilecek olan ballı ve sirkeli suyun çok faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Tedavi uygulandıktan derhal sonra vücutta hissedilecek olan kolaylıkla uyku haline geçilmemelidir.
 • Tedaviden en iyi sonucu almak isteniyor ise tüm bu kurallara dikkat edilmesi önerilmektedir. Ek olarak Hz. Muhammed Mustafa S.A.V Efendimizin söylemiş olduğu sözler dikkate alınmalı ve hacamat için yasak olan günlerde kesinlikle uygulama yapmış oldurılmamalıdır.

Günümüzde bu uygulamayı meydana getiren biroldukça fert bulunmaktadır. Gerek bir yakınınız aracılığı ile gerek sanal dünyanın internet gerçeğinden yararlanarak, uzman olan kişilere ulaşmanız mümkündür. Her şeyde olduğu gibi bu tedavi yönteminin de inanarak yapmış oldurılması da bir diğer önemli husustur.

Gaz Ve Şişkinlik Nasıl Geçer ?

Yorum Yazın