Göz taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir ?

Göztaşı adında olan hastalarda çeşitli sebeplerden dolayı ulaşabilen ve hastanın hem görme kalitesini bozan bununla beraber gözde büyük bir yanma hissini gerçekleştiren minik sarı taşlar göz kapaklarında oluşan ve göz bezlerinde biriken taşlardır.

Advertisements

Bu taşların oluşmasında en büyük etken gözlerin hijyenik koşullara uyulmaması, bakımının iyi yapılmaması, özellikle hanım hastalarda makyajla uyuma alışkanlığının olması, kuru göz sorununun yaşanması ve gözlerin çeşitli sebeplerden dolayı enfeksiyon kapmış olması göz taşı oluşmasına niçin olur. Göz kapaklarının altında oluşan bu taşlar çeşitli görme problemlerına sebep olabileceği şeklinde eğer tedavisi yapılmazsa görme kaybına kadar çok ciddi sorunlara neden olabilir. Göz taşlarının belirlenmesi hastalığın ileri seviyelerine kadar mümkün olmayabilir. Çünkü hastalarda belirli bir ağrı veya acı hissine niçin olmayabilir. Tertipli olarak göz kontrolü yaptırmayan insanlarda göz taşlarının daha çok ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bu konum ileri seviyelerdeki göz taşlarının alınmasını zorlaştırdığı gibi gözlerde kalıcı hasar oluşmasına da neden olabilir.

Göz Taşı Neden Olur

Göz taşı oluşumu göz enfeksiyonlarına oluşmasında veya çeşitli göz hastalıklarının oluşması sonucunda oluşmaktadır. Bunun yanı sıra gözlerin ve kirpik diplerinin bakımının yapılması zamanla göz kapakları altında göz taşı oluşumuna sebebiyet verir. Göztaşı oluşumunda özellikle kadınların makyajlarını silmeden uyumaları ve makyajlarını çıkardıkları halde kirpik ve göz bakımlarını yapmamaları kadınlarda daha çok göz taşı oluşumuna sebep olduğunu göstermiştir. Bu nedenle göz bakımının yeteri kadar yapılması ve tertipli göz muayenesinin yapılması gerekmektedir. Göz taşı oluşumu fazlaca küçük sarı taşlardan oluştuğu için uzun bir vakit fark edilmeyebilir. Gözlerinizde aslabir rahatsızlık hissetmezsiniz .Her 6 ayda bir göz muayenesine gidilmesi gerekmektedir. Göztaşı rahatsızlığından dolayı muayene olmasanız bile göz muayenesinde var ise eğer göz taşlarınız ortaya çıkar.

Göz Taşı Nasıl Geçer

Göz taşını gidermek için meydana getirilen cerrahi müdahaleler hastanın bu taşlardan dolayı duyduğu hastalık sonucunda gerçekleştirilir. Göz taşının oluşumu ve hastanın rahatsızlığı dinlenerek izlenecek muayene belirlenir. Hastanın hikâyesinden yola çıkarak lokal veya genel anestezi yapılarak göz taşı ameliyatı gerçekleştirilir. Kornea ya çok yakın ve korneaya zarar verecek nitelikteki göz taşlarını almak için cerrahi müdahale fazlaca titiz bir halde yapılır. Diğer yandan göz kapağının altında veya göz altında oluşan göz taşları için farklı cerrahi müdahalelerde denenir. Göz taşı oluşumunun nedeni ve göztaşının nerede olduğuna gore belirlenen cerrahi müdahale sonucunda bu taşların yeniden etmemesi için hastaya çeşitli telkinlerde bulunularak göztaşının tekrar etmesi engellenir. Sadece vücudun kendisinin yaptığı göz taşları için yine olasılığı bulunmaktadır. Özellikle kuru göz vakalarında oluşan göz taşları belirli bir dönem sonrasında yeniden etmektedir.

Göz Taşı Oluşumunun Tekrarlaması

Göz taşı oluşumunun tekrarını engellemek için göz taşına yol açan problemi kaynağı belirlenmelidir. Eğer göztaşına sebep olan asıl problem belirlenemez göz taşının ameliyatı yapılsa dahi tekrarlanabilir. Örneğin kuru göz sebebiyle oluşan göz taşlarından göz pınarlarının düzeltilmesi gerekmektedir. Bunun için hem ameliyat öncesinde aynı zamanda ameliyat ondan sonra hastanın kullanması gereken çeşitli ilaçlar verilir. Bu sayede hastalar göz taşı oluşumunun engellenmesini sağlamaktadır. Hastanın uyması ihtiyaç duyulan çeşitli sıhhat kuralları hastalara öğretilmelidir. Göz taşı oluşumunun en büyük nedenlerinden biri olan göz bakımlarının yapılmaması ve göz çevresinin yeteri kadar temizlememesidir, hastalara bu mevzularda daha duyarlı davranmaları gerektiğini gösterilmelidir.

Belirtileri Nelerdir ?

Göztaşı oldukça ufak olur belirli bir döneme kadar hastalar rahatsız etmeden ilerlemektedir. Göz çevresinde bir tane göz taşı olabileceği şeklinde bir daha çok küçük göz taşları da olabilir. Hasta bu durumu ilerleyen zamanlara kadar fark etmeyebilir. Düzenli göz muayenesini yapmış oldurmayan hastalarda ise göz taşı oluşumu oldukca geç fark edilir. Göztaşı oluştuğu yere bağlı olarak veya korunmaya bağlı olarak hastaların hiç rahatsız etmeden de uzun bir müddet büyümeye devam edebilir. Göz taşlarından önceden fark edebilmek için düzenli olarak göz muayenesine gidilmesi gerekir. Eğer hasta muayene öncesinde göztaşının fark etmezse özellikle gözlerde batma ve yanma hissi göztaşının en belirgin özelliği olarak bilinir. öteki yandan gözaltında ve göz kapaklarının üstünde ufak ve belirgin şişlikler göztaşının oluştuğunu gösterir. Göz taşları gözlerde yanma ve batma hissinin yanı sıra ağrılara da neden olabilir.

Nasıl Engellenir ?

Göz taşları vücudun kendisinin yapabileceği bir taş tipidir. Örneğin vücudun safra kesesinde ve böbreklerde kendiliğinden taş yapması benzer biçimde gözlerde de taş yapma mümkünlığı bulunur. Bu durumun çeşitli sebeplerinin olmasının yanı sıra özellikle göz pınarlarını kurulması sonucunda burada biriken gözyaşlarını göztaşı oluşumunun sebep olduğu bilinmektedir. Vücudun kendisinin yaptığı göz taşlarını yanı sıra özellikle göz enfeksiyonları sonucunda oluşan göz taşları da bulunur. Eğer geçirilen göz rahatsızlığı sonucunda hastanın göz enfeksiyonu kapması durumunda enfeksiyon ciddiye alınmaz ve önceden tedavisi yapılmazsa zaman içinde göz taşlarını sebep olduğu biliniyor. Göz taşlarında oluşan bu birikimi çok ufak olmasına karşın zaman içinde birden fazla hale gelmesi görmeyi engelleyecek düzeyi gelmesine sebep olabiliyor. Diğer yandan göz sağlığını korumak için göz bakımı yapılmaması ve gözlerin temiz tutulmaması da göztaşlarına sebep olabilir. Kirpik diplerinde biriken toz ve makyaj kalıntıları zaman içinde göz taşlarının sebep olabilir. Bu durumu engellemek için ve göz sağlığının korunması için göz bakımını tertipli ve dikkatli bir halde yapılması gerekmektedir. Göz taşı oluşumunu engellemek ve diğer göz hastalıklarını engellemek için tertipli olarak her 6 ayda bir göz muayenesi yapmış oldurması gerekir.

Beyincik Sarkması Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Yorum Yazın