Gaz Ve Şişkinlik Nasıl Geçer ?

Günümüzde çok sayıda insan gaz ve şişkinlik problemi yaşıyor. Özellikle hanımların daha sık karşılaştığı sorunun birçok sebebi olabilir. Beslenme alışkanlıkları kadar stres ve gerginlik de en tetikleyici unsurlar arasında yer alır. Gaz ve şişkinlik problemlerinin birbirinden bağımsız biroldukça nedeni olabilir.

Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan

Günlük yaşamın içinde “Karnım balon şeklinde şişti”, “Ne yapsam şişkinlikten kurtulamıyorum”, “Gaz sancısı beni öldürecek” gibi cümleleri çok sık kullanılıyorsa gaz ve şişkinlik problemi yaşanıyordur. Peki, biroldukça bireyin göz ardı ettiği ve küçük gibi görünen sorunun nedenleri ne olabilir?

Advertisements

İşte gaz ve şişkinliğin sebepleri ve organik yollardan bu problemininin nasıl çözebileceğine dair ipuçları…

Laktoz intöleransına DİKKAT!

Gaz ve şişkinlik probleminin en sık karşılaşılan sebeplerinden biri laktoz intöleransı. Doğrusu kişide laktaz enziminin eksik yahut hiç olmaması. Yani eğer laktaz enzimi eksikliği varsa süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozu (süt şekeri) sindirilemediği için gaz ve şişkinlik problemi hatta şiddetli ishal ve karın ağrısı atakları yaşanabilir. Dolayısıyla laktoz intöleransı varsa laktozsuz ürünler tercih edilmelidir.

Lifli ve tahıllı gıdalara dikkat!

Bir diğer sebep de lifli gıdalar ve çok tahıllı gıdalar şeklinde karmaşa karbonhidratların tamamının sindirilmeyip kalın bağırsağa geçerek mayalanmaya niçin olmasıdır. Bu da çok ciddi bir gaz oluşumuna ve şişkinliğe niçin olur. Sadece bu yiyecekleri tamamen beslenme alışkanlıklarından çıkarmak doğru değildir. Yapılması ihtiyaç duyulan uzman bir diyetisyen tarafından intöleransın olduğu yiyeceklerin uygun zamanlarda diyetten çıkarılıp ondan sonra eklenmesidir. Ayrıca bazı yiyecekler de vücutta şişkinliğe niçin olabilir sadece bir süre sonra bağlarırsak bakterilerinin uyum sağlaması ile beraber hastalık vermeyebilir.

Besin alerjisi de gaz ve şişkinliğe sebep olabilir!

Alerjen gıdalara da dikkat etmekte yarar var. Yumurta, yer fıstığı, çilek, soya, buğday, inek sütü ve kabuklu deniz ürünleri benzer biçimde alerjen gıdalar kişide etkisini şişkinlikle izah edebilir. Eğer bu gıdalara karşı vücut aşırı tepki veriyorsa bir süre tüketimlerine ara verilebilir.

Çiğ sebze ve meyvelerin gaz yapıcı özellikleri yüksek

Çiğ tüketilen sebze ve meyveler de şişkinlik ve gaz şikayetlerine yol açabilir. Ayrıca soğan, sarımsak, karnabahar, brokoli, bezelye ve kuru baklagiller gibi gıdaların da gaz yapıcı özellikleri çok yüksektir. Bundan dolayı özellikle şikayetlerin arttığı dönemlerde bu gıdalardan uzak durmak şikayetlerin azalmasına destek sağlar.

Gazlı içecekler şişkinliği azaltmaz!

Yemeklerde yahut hemen sonra tüketilen gazlı içecekler durumu daha da kötüleştirebilir. Bazen bu şikayetlerin azalması adına yiyecek hemen sonra maden suyu içmek de bilinenin aksine şikayetleri artıracaktır.

Gaz Ve Şişkinlik İçin Ne Yapmalı ?

Gaz ve şişkinlik sorununu tam anlamıyla çözmek pek mümkün değil fakat beslenme düzeni ve yaşam alışkanlıklarında yapılacak sıradan birkaç değişimle bu problemi minimuma indirilebilir. İşte alınması gereken önlemler ve uyulması ihtiyaç duyulan birkaç tüyo:

  • Probiyotik alın: Yapmanız gereken en önemli şey probiyotik alımını artırmaktır. Kefir, yoğurt, ev yapımı lahana turşusu (az tuzlu) şeklinde naturel yiyeceklerden ve probiyotik takviyelerden yararlanın.
  • Hızlı yiyecek yemeyin: Bir diğer önemli adım da hızlı yiyecek yememektir. Acele yiyecek ve yetersiz çiğnemek gaz ve şişkinlik oluşumunu artıracaktır. Bu yüzden yiyecekleri sakin ve yavaş bir şekilde iyice çiğnendikten sonrasında tüketmelidir.
  • Hareket edin: ne olursa olsun hareket artırılmalıdır. Uzun süre oturmak midede gaz sıkışmasına niçin olabilir. Ayrıca bağlarırsak rutinini de olumsuz etkiler. Ara ara kalkıp kısa yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olur.
  • Su olmazsa olmaz: bol bol su içmek çok önemlidir. Çünkü vücudun susuz kalması bağırsak tembelliğine bu da şişkinliğe niçin olur. Gün içinde suyunuzu yanınızdan ayırmayın ve sık sık içmeye çalışın.
  • Bu besinler şişkinliğe iyi geliyor: Ananas, salatalık, maydanoz, zencefil ve nane benzer biçimde gıdalara beslenmede yer verilmelidir. Bu gıdalar gaz ve şişkinlik şikayetlerinin azalmasına yardımcı olacaktır. öteki bir taraftan yiyeceklerden sonrasında rezene, anason ve papatya çayı içmeye çalışın. Özellikle rezene sindirim sistemindeki kasların gevşemesini sağlayarak gaz sıkışmasını önler.
  • Kimyon önemli: Yemeklerinize kimyon ilave edin. Özellikle yukarıda gaz yapıcı özelliği yüksek olan gıdalara kimyon eklemek bu besinlerin gaz yapıcı özelliklerinin azalmasını sağlar.

Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmanın Yolları

Yorum Yazın