Evlat Edinildiği Çocuğa Ne Zaman Söylenmeli?

Çocuk sahibi olamayan çok insan vardır. Evlerin neşesi çocuk sahibi olmanın hemen her yönü denendikten sonra da hala çocuğu olamayan aileler, evlat edinme yöntemi ile bu durumu giderme yolunu seçerler. Evlatlık çocuk büyüdükçe zihnini kurcalayan bazı ikilemelere girer. Bazen da çevresindeki insanların ağzından duydukları ile durum hakkında sorular artar.

Evlatlık Durumunun Söylenmesi

Advertisements

Evlat edinme yoluyla alınan çocuklara bu durumları anlayacak yaşa geldiklerinde muhakkak söylenmelidir. Biliniyor ise geçek anne ve babası da dâhil olmak üzere bilinen her şey anlatılmalıdır. Birlikte büyüdüğü bu insanların onun gerçek anne ve babası olmadıklarını bilmesi en doğal hakkıdır. Çocuk sahibi olamayanların yapması gereken başkalarından duymadan kendilerinin anlatmalarıdır.

Evlatlık çocuk sahibi olan anne ve babaların, bu durumu evlatlıklarına söyleme yaşı üçtür. Kendisine yapılacak her türlü izahatı anlamaya başladığı yaştır. Algısal meziyetlerinin daha da arttığı altı ila yedi yaş zamanları, anlatmak için daha da münasip olabilir. Kaçınılması gereken şey ise ergen dönemde yapılacak açıklamadır. Zira bu dönemde çocuk ya evden kaçar ya da aşırı şekilde tepkide bulunabilir.

Uzman Desteği En Münasibi

Çocuk sahibi olamayan ve evlatlık edinen anne ve babalar, evlatlık olduğunu çocuğa bir uzman eşliğinde söylemesi daha da uygun olanıdır. Alanlarında uzman olan bir psikolog yahut da psikiyatrist kontrolünde durumu izah etmek hem süreci kolay hale getirir hem de olası tehlikeleri giderir. Uzmanın olası sorunları karşıdan takip ederek çözmesi birçok oluşacak olası sorunları azaltır.

Evlatlık Çocuğun Tepkisi

Evlatlık olarak kendilerine aldıkları çocuk sahibi olamayan anne ve babaların karşılaştığı en sık sorun kaygıdır. Evlatlık, kaygılanır. Gerçek anne ve babası olmadığını öğrendiği bu kişilerin kendisini bırakmalarından sürekli endişe duyar. Gerçek anne ve babasının kendisini gelip alıp götürmesinden de kaygı duyar.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer ? Tavsiyeler Nelerdir ?

Leave a Reply