Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir ?

Erkeklerde kısırlık olayı sağlıklı bir gebeliğin oluşmasına en büyük engeldir. Anne adayında yada baba adayında kısırlık görülebilir. Fizyolojik olarak farklı nedenlerle erkekteki ve kadındaki kısırlık farklıdır ancak temel mantık olarak üreme sağlık problemlerinden biri olan kısırlığın erkeklerde görülme nedenleri ile ilgili bazı bilgiler verilecektir.

Advertisements

Tüp bebek yönteminin uygulanmasını zorunlu kılan nedenlerden biri kısırlık problemidir. Erkekteki spermlerin üremedeki rolü açıktır. Spermlerin döllenme işlemini gerçekleştirebilmeleri için sağlıklı bir yapıya sahip olmaları gerekir. Örneğin sperm sayısı yeterli olmalıdır ve hareket seviyelerinin gerekli olan seviyede olması gibi. Nedeni tam olarak anlaşılamayan spermlerde görülen hareketsizlik ve sayıca spermlerin yetersiz olması sağlıklı olarak gerçekleşebilecek döllenmenin önündeki en büyük engeldir. Bu sorun için farklı tedavi yöntemleri denese de oluşma nedeni kesin bilinmediği için sağlıklı bir tedavi yöntemi belirlenememiştir.

 Varikosel : Testis bölgesinden kirli kanı taşıyan damarlarda oluşan bir sağlık sorunudur. Varikosel kirli kanı taşıyan damarlarda görülen genişlemeler nedeniyle sağlıklı bir kan taşıma olayı gerçekleşememektedir. Sonuçtada tüp bebek yöntemi kullanılmak zorunda kalınır. Varikosel fiziksel etkileri nedeniyle gözle görülebilen ve elle hissedilebilen bir sağlık sorunudur. Bu rahatsızlığın görüldüğü erkeklerde kronik kasık ağrısı ve baskı yapılıyormuş hissi sık görülen şikayetlerdendir. Günümüzde bu rahatsızlığın tedavisi cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Mikro cerrahi operasyonla genişleme görülen damarın bağlanması yöntemi uygulanarak tedavi yapılmaktadır.

Azospermi : Bu neden menide sperm sayısının olması gerekenin çok altında olması yada hiç olmaması durumudur. Bu durumda tüp bebek tedavisinin yöntemlerinden biri olan döllenme işleminin labaratuvar ortamında gerçekleştirilmesi durumu ortaya çıkar. Çünkü döllenme işleminin gerçekleşebilmesi için spermlerin kadının yumurta hücrelerini dölleyecek sayıda olması gerekir. Oysa bu tip vakalarda bu durum son derece imkansızdır. Zaten bu nedenle tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

El Terlemesi Nasıl Geçer ? Çözümü Nedir ?

Leave a Reply