El Terlemesi Nasıl Geçer ? Çözümü Nedir ?

Genel anlamda avuç içlerinde ortaya çıkan terlemeler, bir tek ellerde olabildiği şeklinde koltuk altı, yüz bölgesi ve ayaklarda da görülebilmektedir. Aşırı olarak yaşanmış olan el terlemesi rahatsızlığı kişiye sosyal hayatında zorluklar yaşatacak, aşk yaşamını ve psikolojisini etkileyecek seviyede ise buna palmarhiperhidroz denilmektedir.

El terlemesi çok tehlikeli bir hastalık olmamakla beraber bölgesel aşırı terlemelerle sosyal hayatta sorunlara niçin olmaktadır. Çünkü gmeşhurk yaşantımızda maksimum kullandığımız organlardan olan ellerin aşırı terlemesi kişiye sıkıntı arz etmektedir.

El Terlemesinin Genel Özellikleri

  • Her yüz kişiden 2 kişide görülür. Genel anlamda çocukluk evrelerinde görülmeye başlar.
  • Genel olarak erkeklerde ve hanımlarda rastlanma oranları aynıdır.
  • Genelde aileden gelen genetik bir rahatsızlıktır.
  • Sıcak mevsimlerde daha çok görülmektedir.
  • 30-40 yaş aralığında azalma görülse de ömür boyu devam etmektedir.
  • Çoğu zaman stresli anlarda ve kişi heyecanlandığında ortaya çıkar.

El Terlemesinin nedenleri, Sebepleri nelerdir?

Advertisements

Hastalık sempatik sinir sisteminde meydana gelen bozukluklar nedeniyle oluşmaktadır. Kısaca sempatik sinir sistemi aşırı çalıştığında normalden fazla bir şekilde ter üretilmektedir.

El Terlemesi Nasıl Önlenir?

El terlemesi hastalığını önlemek çok zor bir iştir. Tedavisi maalesef pek mümkün değildir. Doğrusu ilaçlarla yada psikoterapi yöntemleriyle bu rahatsızlığı sonlanmış oldurmak mümkün değildir. Ellerin düzenli olarak peçete, mendil ve havlularla kurutulması geçici olarak çözüm sunar fakat tedavi sağlamaz.

El Terlemesi Tedavisi

Eğer hastalık ileri aşama değilse terleme önleyici kremler, losyonlar ve sabunlar kullanılarak terlemede azalma sağlanabilir. Bu ürünlerde gözenekleri kapattığı ve terlemeyi engellediği için genel anlamda alerji, tahriş şeklinde etkiler yapar.

El Terlemesinde Etkili Tedavi yöntemleri nedir?

Eğer hastalık ileri seviyelerde ise iyontoforez ve botoks gibi tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

İyontoforez tedavi yönteminde bireyin ellerine düz akım elektrik verilerek ter bezlerinde şok etkisi sağlanır ve ter önlenir. Fakat bu tedavi haftada minimum 2 kere 20 dakika süresince ömür boyu devam etmektedir.

Ellerde avuç içine ve parmaklara botoks enjeksiyonu yapılarak ter bezlerinde geçici felç tesiri yapılır. Bu tedavi geçici olmakla beraber 3 ayda bir tekrarlanması gerekir. Fakat duyu kaybına niçin olabildiği için pek tercih edilmemektedir.

Aşırı El Terlemesi Kalıcı Olarak Tedavi Edilebilir mi?

Aşırı el terlemesi hastalığının kalıcı olan tek tedavi yöntemi klipsli ETS ameliyatı yöntemidir. Eğer terleme boyutu damlama ve akma şeklinde ise bu yöntemde yetersi kalmaktadır.

El Terlemesi Ameliyatı

Hastalığının tedavisi için meydana getirilen klipsli ETS ameliyatının tedavide başarı oranı yüksek olmakla beraber, nadiren de olsa başarısız olmakta ve yine olabilmektedir. çoğu zaman ameliyat 30 dakika sürmektedir. Ameliyat sona erdiği anda terleme sonlanmış olur.

Sigarayı Bırakmanın Yolları Nelerdir ?

Yorum Yazın