Doğal Şampuan Nasıl Yapılır ?

Devamlı yağlanan saçlar en uğraştırıcı durumlar arasındadır. Kadınların hiçbir zaman haz etmediği çabuk kirlenme sorunları da devamlı şampuan değişimlerini beraberinde getirir. Ancak saçlarınızın çok daha uzun süreler düz ve yumuşak kalmasını sağlayacak doğal şampuanınızı evde yapabileceğinizi biliyor musunuz? Çok kolay bir karışımla yapabileceğiniz doğal şampuan sayesinde saçların daha rahat ve ferah olacağını da unutmayın. Yapılan karışımla birlikte şampuanın köpürmemesi ise hiçbir kimyasal olmadığını gösteren delildir.

Doğal Şampuan Malzemeleri

Advertisements

Evde yapımı pratik olan doğal şampuan için çeyrek bardak kadar Hindistan cevizi sütü, 20 damla esaslı yağ ve çeyrek bardak sıvı kastilya sabunu yeterlidir. Kastilya sabunu bulunmaması hallerinde zeytinyağlı sabunda kullanılabilir. Esanslı yağ ise nane, lavanta ya da biberiye olabilir. Saçların çok kuru durumda bulunması halinde ise yarım çay kaşığı kadar zeytinyağı ya da aynı oranda badem yağı ilave edilmesi de yapılabilecek işlemler arasındadır. Saç derisindeki kalıntıların tam anlamıyla temizlenmesi için elma sirkesi de eklenen ürünler arasında sıralanabilir.

Doğal Şampuan Hazırlama

Malzemelerin tamamını belirtilen oranlarda hazırlayıp boş bir şampuan şişesine koyabilirsiniz. Böylelikle içi tamamen temiz olan şampuan şişesinde kendinize özel bir şampuan yaratabilirsiniz. Bu süreçte şişe içindeki şampuanın tamamen bitirilmiş olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca kapağının açılarak iyi bir şekilde su altında temizlenmesi de önerilir. Bu sayede herhangi bir etki olmaksızın karışımın daha sade bir halde var olabilmesi sağlanır. İyice çalkalanmasının ardından yaklaşık olarak 1 aya yakın bir süre kullanımı söz konusu olmaktadır. Her kullanım öncesinde ise yalnızca çalkalanması yeterli olacaktır. Saçların kısa olması durumunda bir çay kaşığı dökülmesiyle benzersiz saçlara bir hafta içinde ulaşabilirsiniz. Uzun saçlarda ise bir yemek kaşığına kadar kullanım olabilmektedir. Günlük olarak çok rahat bir şekilde kullanımında herhangi bir sorun olmayacaktır.

Doğal Şampuan Yararları

Kimyasal etkilerden arındırılmış bir ürünle saçların daha iyi bakım alması söz konusudur. Saç diplerinin yenilenmesi gerçekleşirken temizleyici yönünün bulunması da saç özelinde uygulanan en iyi yöntemlerden bir tanesi olmasını sağlar. Ayrıca saç kuruluğu bu sayede önlenir. Saçların yağlı olmasının önüne geçilir, yumuşak saçlar elde edilir. Çok aşırı kullanımlarda dahi herhangi bir yıpranma yapmayacağını söylemek de yanlış olmayacaktır. Her zaman için kolaylıkla malzemelerle sizlerde kendinize özel şampuanlarınızı oluşturabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Önceden köpürmeyen şampuanın işe yaramayacağını düşünüyordum. Bunun aksini kanıtladığınız için teşekkür ederim mutlaka deneyeceğim

Yorum Yazın