Difteri (Kuşpalazı) Hastalığı Nedir ?

Difteri veya halk arasında bilinen ismi ile kuşpalazı. Burun ve boğazı etkileyen bir hastalıktır. Hastalığa sebep olan şey ise bakterilerdir. Çocuklar için çok şiddetli bir hastalıktır. Hastalığın oluşma sebebi bakteri ve virüslerdir. Bu bakteri ve virüsler, vücuda yerleştiği andan itibaren üremeye başlar. Bu bakteriler kana karışmayan cinstendir ve bir nevi iltihap oluşturur yerleştiği yerde. Difteri genelde boğaz da görülür ancak aynı anda birden fazla noktada görülme ihtimali de vardır. Bu görülme ise bakterilerin olduğu yerden ayrılıp ayrı yerler ve meskenler araması ile oluşur. Kendisine ve oluşturacağı koloniye uygun bir yer bulan bakteriler bu yeni bölgede de üremeye başlar. Bir nevi göç edermiş gibi. En tehlikeli kısım da bu kısımdır zaten. Özellikle bu zamanlar hasta kişi için çekilmez bir zamandır. Kişi kendisini boğuluyormuş gibi hisseder ve acı çeker.

Boğazda değil de, burunda oluşan difteri ise en tehlikeli haldir. Tıpkı buruna karabiber girdiğinde hapşırmak gibi bir durum ortaya çıkar ve burun içinde bulunan etler bu tempoya daha fazla dayanamaz ve kanamalar başlar. Burun veya boğazda gri renkli oluşumlar görüldüğü ilk an derhal bir doktora başvurulmalıdır. Zira hastalık ilerlerse, felce kadar gider.

Difteri(Kuşpalazı) Hastalığının Belirtileri

Advertisements

Difteri hastalığına sebep olan bakteri vücuda girdikten 3 gün kadar sonra belirtiler başlar. Difteri belirtileri arasında ise en ayırt edici olanı gri renkli kütlelerin ve birikimlerin görülmesidir. Belirtiler şu şekildedir;

En önemli ve en ayırt edici belirti, yukarıda da belirttiğimiz gibi, gri renkli tabakaları, kütlelerin veya birikimlerin görülmesidir. Bu belirti fark edilir edilmez derhal doktora başvurulmalıdır.

Oluşan iltihaba bağlı olarak boğaz ağrısı oluşması.

Yine aynı şekilde oluşan iltihaba bağlı bir şekilde boyundaki lenf düğümlerinde şişmelerin oluşması.

Oluşan iltihaplı tabakanın, nefes alış-verişini engellemesi ve kısa solunum yetmezliği oluşması.

Bir şey yutarken güçlük yaşamak ve ses kısıklığı.

Burun akıntısı ve ateş.

Kuşpalazı Hastalığının Tedavisi

Difteri tedavisi ise antibiyotik ve difteri serumu ile yapılır. Hastalık gittikçe ender görülen bir hastalık halini aldığı için serum bulmak biraz zor olabilir. Ancak antibiyotik olarak penisilin yeterli olur.

Renklerin Yemekler Üzerindeki Etkisi

Bir Yorum

  1. bu rahtszlık oğlumda var antibiyotik kullanarak düzeldi biraz ilaçları kullanmayı aksatmamak lazımmış

Yorum Yazın