Depresyon Hastalığı Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Depresyon, son yıllarda en fazla karşılaştığımız psikiyatrik bozuklukların başında gelmektedir. İnsanların gerek iş hayatlarında gerekse özel hayatlarında yaşadıkları stres faktörleri bu bozukluğun ortaya çıkmasında ve tetiklenmesinde çok önemli bir role sahiptir. Ayrıca genetik unsurların etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Ruhsal ve bedensel travmalar da bu bozukluğun en önemli sebeplerindendir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2017 yılı itibarı ile yayımladığı verilere göre tüm dünyada depresyon vakalarında / oranında bir artış gözlenmektedir. Bu da endişe verici bir durumdur.

Depresyon Hastalığı Ve Belirtileri

Günlük rutin aktiviteleri yerine getirememek

Advertisements

Kronik yorgunluk

Enerji düşüklüğü

Çok yoğun suçluluk ve değersizlik hissi

Uyku düzeninde ciddi bozulma

Konsantrasyon eksikliği

Aşırı kilo kaybı veya kilo artışı

Süregelen ölüm ve intihar düşünceleri

Depresyon Hastalığının Türleri Nelerdir ?

Temel anlamda depresyon iki şekilde kendini gösterir;

Majör Depresyon: En şiddetli seyreden depresif bozukluktur. Majör depresyon tanısı konabilmesi için, tüm belirtilerin gün boyu ataklar şeklinde hiç azalma göstermeden devam ediyor olması gerekir. Ölüm ve intihar riski oldukça fazladır. Bu depresyon tipinin kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla 2 kat daha fazladır.

Minör Depresyon: Majör depresyona nazaran tablonun daha hafif olduğu fakat kronik seyrettiği depresyon türüdür. Minör depresif bozukluğu olan bireylerde süregelen bir melankoli ve mutsuzluk durumu hakimdir. Sürekli bir biçimde keyifsizlikten yakınırlar. Ölüm ve intihar riski en alt düzeydedir.

Depresyon Hastalığı Ve Tedavisi

Depresyon tedavisi mümkün olan bir ruhsal bozukluktur. Fakat ön şart bireyin rahatsızlığını kabul ederek, tedavi olmayı istemesidir. Daha sonra psikoterapist ve psikiyatrist koordine bir biçimde çalışarak bir yol haritası belirlemeli ve tedavi sürecine girilmelidir. İlaç tedavisi ile psikoterapi birlikte götürülmelidir.

Yorum Yazın