D Vitamini Eksikliği Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

D vitamini eksikliğinin birçok emaresi vardır ve eksikliğin çözümü için öncelikle bu emareler dikkatlice incelenmelidir. Kendisinde D vitamini eksikliği bulunduğunu düşünen kişi, belirtilerin hepsinı veya bir kısmını gösteriyorsa bu düşüncesinde haklı olabilir.

D Vitamini Nedir?

D vitamininin ne olduğu sorusuna şu şekilde cevap verilebilir: D vitamini, yağda çözünen ve sağlık için lüzumlu olan vitaminlerden biridir. D vitamini karaciğerde ve vücuttaki yağ dokularında depolanabilmektedir. Kalsiyum ve fosfor maddelerinin emiliminin sağlanması için ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Çocukların büyümesi mevzusunda da önemli etkiye sahiptir.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

D vitamininin faydaları çocuklarda İlk olarak gelişme ve gelişme mevzularında görülür. Bu vitaminin yetişkin vücudunda da önemli görevleri vardır. Bireyin aldığı kalsiyum ve fosforun sindirilerek kullanabilmesi için D vitaminine ihtiyacı vardır. Kemik sağlığı mevzusunda D vitamininin tesiri çok büyüktür. şu demek oluyor ki iskelet sisteminin sağlığı için bu vitamin elzemdir. Diş sağlığı mevzusunda da D vitamininin işlevleri vardır. Ek olarak D vitamininin kişinin ruh haline pozitif katkılarının olduğu da bilinmektedir. D vitamininin işe yaradığı noktalar kişinin ruh ve beden sağlığını yakından ilgilendirmektedir.

D Vitamini Eksikliği Nedir?

Kimi durumlarda D vitamininin vücutta eksikliği görülebilir ve bu durumda fert, eksikliğin emarelerini hisseder. Eksiklik varsa mutlaka giderilmelidir. Aksi halde önemli sıhhat problemlerına ve kişinin hayat kalitesinde düşüşe neden olur. Hem fizyolojik hem ruhsal sağlık için, D vitamini düzeyi ne olursa olsun takip edilmelidir. Fert vücudundaki belirtileri dikkatli bir halde gözlemlemeli ve bu vitaminin kendisinde noksan olduğundan şüpheleniyorsa ne olursa olsun doktor denetimünden geçmeli ve gereken tedbirleri almalıdır.

Kimlerde Görülür?

D vitamini eksikliğinin görüldüğü kişiler çocuk olabilecekleri gibi yetişkin de olabilirler. Yani D vitamini eksikliği her yaştan kişide görülebilir. Fakat risk yaş ilerledikçe artmaktadır. Ek olarak hem hanımlarda hem erkeklerde görülebilen bir rahatsızlıktır. En önemli D vitamini deposunın güneş olduğu düşünülürse, vakitının çoğunu güneş görmeyen ortamlarda geçiren insanların bu hastalık mevzusunda risk altında olduğu rahatlıkla söylenebilir. Günümüzde D vitamini eksikliği yaşayan insan sayısı çok fazladır.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir ?

D vitamini eksikliğinin çeşitli belirtileri vardır ve kişi kendinde bu belirtilerin hepsini veya bir kısmını gözlemlediyse D vitamini eksikliğinden mustarip olma ihtimali mevcuttur. D vitamini eksikliğinin emareleri aşağıda açıklanmıştır:

Negatif Ruh Hali: D vitamininin ferdin psikolojisini etkileyen bir unsur olduğu bilinmektedir. D vitamininin vücutta eksik olması, kişiyi depresif ve melankolik bir ruh haline sokacaktır.

Devamlı bitkinlik ve Halsizlik Hissi: D vitamininin kas ve kemiklerin dayanıklılığına olan etkisi bilinmektedir. Bu vitaminin eksikliği vücudu kuvvetsizleştirir. Kişinin dayanıklılık seviyesi düşer ve böylece fert kendini devamlı halsiz hisseder, geçmeyen bir bitkinlik hissinden şikayet eder.

Kilo Alımı: D vitamininin vücutta kafi oranda bulunmaması kişiyi kilo almaya daha yatkın hale getirebilir.

Kaslarda Zayıflık: Kasların güçlenmesinde etkili bir vitamin olan D vitamini vücutta yeterli miktarda bulunmazsa bireyin kasları kuvvetsiz olacaktır.

Advertisements

Kemiklerde Ağrı Hissi: D vitamini, iskelet sistemi için çok önemli ve faydalıdır. Eksikliğinde kemik ağrıları görülebilir.

Sırt ve Bel Ağrısı: Kemiklerin güçlü ve dayanıklı olmasını elde eden D vitamininin eksikliği durumunda sırt ve bel bölgesine ağrılar görülebilir.

Saçlarda Dökülme: kişi saç dökülmesi problemi yaşıyorsa vücudundaki D vitamini miktarı olması gerekenden azca olabilir. Çünkü saç yapısının sağlığında da D vitamini etkin rol oynamaktadır.

Normalden Fazla Terleme: kişinin oldukca terliyor olması, D vitamini eksikliğinin emarelerinden biridir. Bu aşırı terleme özellikle baş ve boyun bölgesindeyse, D vitamini eksikliği akla gelmelidir.

İshal: D vitamini sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Eksikliğinde fert ishal problemi yaşayabilir.

D Vitamini Eksikliği nedenleri

D vitamini eksikliğinin biroldukça sebebi bulunmaktadır ve bunların bilinmesi, rahatsızlıktan korunmak noktasında önemlidir. D vitamini, aşağıdaki sebeplerden dolayı vücutta eksik olabilir:

Güneş Işığından Yeterince Faydalanmamak: Günümüzde insanoğlu zamanlarının büyük bir kısmını ev, ofis, okul benzer biçimde kapalı ortamlarda geçirmektedir. D vitamininin en önemli kaynağı olan güneş ışığından faydalanamayan bireylerde bu vitaminin eksikliği görülmektedir.

D Vitamininin Vücut tarafınca Yeterince Emilmemesi: Bazı kişilerin vücudunda böyle bir sıkıntı görülebilir. Bu konum çeşitli sindirim problemlerından, kullanılan ilaçlardan veya yapısal özelliklerden kaynaklanabilir.

Fazla Kilo: Aşırı kilolu kişilerde D vitamini eksikliği görülebilir. Çünkü yağ dokuları vücutta dolaşan D vitaminini alır ve kullanımının azalmasına neden olabilir.

Çeşitli Hastalıklar: Bazı hastalıklar kişide D vitamini eksikliği probleminin gelişmesine neden olabilir. Çeşitli sindirim hastalıkları, böbrek hastalıkları ve çölyak hastalığı bunlara örnektir.

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

Çocukların vücudunda D vitamininin eksikliği, büyüyüp gelişme mevzusunda problemler yaşamalarına neden olabilir. Tedavi edilmezse çocuğun boy uzaması yavaşlayabilir. Minik yaşlarda vücudun gelişimi çok hızlı olduğundan, D vitamini ihtiyacı da yüksektir. D vitamininin eksik olması, çocukta raşitizm adında olan ciddi bir hastalığa yol açabilir. Ek olarak çocukların sağlıklı diş yapısına sahip olabilmeleri için de vücutlarında kafi miktarda D vitamini bulunmalıdır; aksi şekilde diş problemleri ortaya çıkabilir.

Yaşlılarda D Vitamini Eksikliği

Yaşlıların vücudunda D vitamini eksikliği görülme ihtimali çok yüksektir ve bu eksiklik onlar için ciddi sorunlara yol açar. D vitamini eksikliğinin yaşlı kimselerde meydana getirmiş olduğu sonuçlar şu şekildedir:

Kas gücünde azalma

Vücut dengesinin bozulması ve bundan dolayı düşmeler, kırıklar

Hareket kabiliyetinde azalmaH

Hafıza problemleri

Kaslarda ağrılar ve kasılmalar

Sık hasta olma

D Vitamini Eksikliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

D vitamini eksikliği belirtileri için gidilecek hekim, dâhiliye (iç hastalıkları) uzmanıdır. Fert D vitamini eksikliği belirtileri gösterdiğini düşünüyorsa bir dâhiliye uzmanına başvurmalıdır. Doktorun tavsiyelerine uyulmalı, eğer tabip bireyin vitamin desteği almasını söylerse vitamin desteğinden faydalanılmalıdır.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Kan tahlili yoluyla kişide D vitamini eksikliği olup olmadığının anlaşılması mümkündür. Tahlilin sonucunu inceleyen dâhiliye uzmanı, kişiye uygun tavsiyelerde bulunacaktır ve gereken tedaviyi gerçekleştirecektir.

D Vitamini Eksikliği Nelere yol açar?

D vitamini eksikliğinin yol açtığı pek çok sağlık problemi bulunmuş olduğundan, D vitamini eksikliği mutlaka hafife alınmamalıdır. Aşağıda D vitamini eksikliğinden kaynaklanan ciddi sorunlardan bazıları açıklanmıştır.

Kalp rahatsızlığına yakalanma ihtimali ve buna bağlı ölüm riski artar.

Yüksek gerilim problemi yaşfakat riski artar.

İskelet ve kas problemleri görülür.

Bazı kanser türlerinin görülme riski artabilir.

D Vitamini Eksikliğini yok etme Yolları

D vitamini eksikliğini gidermek için çeşitli yöntemler mevcut olup, ferdin bu vitamin eksikliğini ciddiye alması ve çözüm için gerekeni yapması şarttır. Çözüm önerileri şu şekildedir:

Vitamin Takviyesi: Eğer tabip uygun görmüşse kişi eczaneden vitaminini temin edebilir. Ampul veya hap şeklindeki bu vitaminler doktor önerisiyle ve bilgili şekilde kullanılmalıdır.

Güneş Işığından Daha Çok Yararlanma: Açık havadan ve güneş ışığından uzak bir yaşam sürmek, D vitamini eksikliğinin en temel sebeplerindendir. Güneşten kontrollü ve dikkatli bir şekilde, yeterli oranda faydalanılmalıdır.

Beslenmeye Özen Gösterme: Sağlıklı ve dengeli beslenerek ideal kiloya ulaşmak ve onu korumak, aşırı kiloya bağlı D vitamini eksikliğini çözebilir. Ek olarak bu vitamini içeren gıdaları tüketmek gereklidir.

Beslenme ve D Vitamini

D vitamini içeren bir beslenme düzeni, bu vitaminin eksikliğinin giderilmesine yardımcı olabilir. Tüketilmesi gereken, içeriğinde D vitamini bulunan besinlerin bazıları şunlardır:

Süt ve süt ürünleri

Somon balığı

Ton balığı

Yumurta

Karaciğer

Yulaf

Mantar

Güneş ve D Vitamini

En büyük ve önemli D vitamini kaynağı güneştir. Kişilerin güneş ışığından yeterince yararlanmaları çok önemlidir; aksi halde D vitamini eksikliği sorunu yaşamaları çok mümkündır. Güneşten yeterli ve bilgili şekilde faydalanılmalıdır. Güneş ışınlarına gereğinden fazla maruz kalmanın tehlikeleri unutulmamalı ve geçirilen süre konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

D Vitamini Takviyesi

Kişiye doktor tarafınca D vitamini takviyesi önerisinde bulunulduysa, bu öneri dikkate alınmalıdır. Ampul veya hap şeklindeki vitaminlerle bu destek sağlanabilir. Kişi bu desteği bir tek doktorun önerisiyle ve onun söylemiş olduği miktarda kullanmalıdır.

Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir ?

Bir Yorum

  1. D vitamini eksikliği olanlar bence biraz güneşe çıksınlar evlerinde oturmasınlar kös kös

Yorum Yazın