Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer ? Tavsiyeler Nelerdir ?

Boğaz ağrısı günümüzde bir çok bireyin sıkça karşılaştığı bir sıhhat problemidir.

Boğaz ağrısı neden olur?

Advertisements

Soğuk su, soğuk içecek tüketilmesi ve sıcak ortamlardan ani soğuk ortamlara geçilmesi sonucunda vücut direnci zayıflamaktadır. Bunun sonucunda boğaz ağrıları görülmektedir. Boğazca ağrısının yanı sıra bir çok hastalığın başlamasına da sebep olmaktadır. Örneğin yüksek ateş, öksürme, grip vb. Hastalıklar. Boğazca ağrısı tedavi süreci için alanında uzman bir doktora başvurarak lüzumlu kontrolleriniz yapılmış olduktan sonrasında ilaç, şurup tedavisi ile boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz.

Boğazca Ağrısına Ne İyi Gelir?

Evde yapabileceğiniz naturel yollarla boğazca ağrısı nasıl geçer yada hafiflemesini sağlayacak önerilerimiz bulunmaktadır. Bu bilgiler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • C vitamini içeren besinlerin tüketimini artırın. Örneğin limon, portakal, greyfurt vb. Gibi bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. C vitamini içerisinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde virüsler le savaşmakta oldukca etkilidir. C vitamini vücudun direncinin artmasını sağlar, bu da daha çabuk olarak iyileşmenize destek sağlar.
  • Yiyecek seçimlerinizi dikkatli yapmalısınız. Çünkü boğazcaınızın daha fazla tahriş olması hastalığınızın daha zor iyileşmesine sebep olur. Bu sebeple yemeklerinizi boğazını tahriş etmeyecek türden tercih etmeye özen göstermelisiniz.
  • Sizi zinde tutacak gıdalar la beslenmelisiniz. Örneğin tavuk suyu, et suyu, ballı süt, şeklinde gıdalar tüketmeniz boğazca ağrınızı hafifletecektir.
  • Eğer tütün mamulleri kullanıyorsanız. Bu dönemde mutlaka bunlardan uzak durmalısınız. Boğaz ağrınızın şiddetini arttırabilir, iyileşme sürecini hızlandırmak açısından bu zamanda bu ürünleri kullanmayı bırakmalısınız.
  • Bu dönemde sıvı tüketimini olabildiğince arttırmaya çalışınız. Evinizde boğazca ağrınızı hafifletebilecek olan bitki çayları içebilirsiniz. Bu zamanda siyah çay içmenizi tavsiye etmiyoruz. Siyah çayın içinde bulunan tanik asit boğazcaınızın daha çok tahriş olmasına sebep olabilir. Bu nedenle nebat çayı tüketmenizi tavsiye etmekteyiz.
  • Saftan içerisinde bulunan antioksidan maddeler sebebiyle boğazca ağrınıza iyi gelebilir. Safran karıştırılmış bir su ile gargara yapmanız boğazca ağrınızı hafifletmede yardımcı olur.
  • Havası kirli ortamlardan uzak durun ve bulunduğunuz ortamdaki eviniz, iş yeriniz olabilir, buradaki havayı nemlendiriniz. Havayı nemlendirmenize yarayacak buğu makinelerini kullanabilirsiniz.
  • Çorbanıza acı biber katarak tüketmeniz boğaz ağrınızı hafifletecektir. Acı biberin içinde bulunan etkili maddeler iltihaplanma ve ağrıları hafifletmede yardımcıdır.
  • Bu yollarla boğazca ağrınızı hafifletebilirsiniz. Boğazca ağrınızı tamamen geçirebilmek için, alanında uzman bir doktora başvurarak gerekli kontrollerden sonra tabip kontrolünde bir tedavi yapılmalıdır.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir ?

Yorum Yazın