Beyincik Sarkması Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Beyincik sarkması beyincikte oluşan yapısal bozukluktur.Beyincik sarkması çok azca görülen doğumsal bir hastalıktır. Öteki adıyla chiari malforasyonu yahut arnold chiari olarak da bilinir.

Sarkma doğumsal bir anomali olarak ortaya çıkan ve beyincik dokusunun uç kısımlarındaki kafatası içerisinden başlayıp omurilik kanalı içine kadar sarkmasına verilen isimdir.Ender olarak ortaya çıkan beyincik sarkması hastalığı kan uyuşmazlığı ve akraba birliktelikleri nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Sarkma hastalığına hanımlarda çok daha fazla rastlamak mümkündür. Tedavi edilmemesi halinde ani ölümlere sebep olan hastalık 20-30 yaş aralığında çok daha fazla kaşı karşıya kalınan hastalardan biridir. Çocuklarda ve yaşlılarda çok daha az miktarda görülmektedir. Tam olarak nedeni bilinemese de bazı hazırlayıcı risk faktörleriyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Akraba birlikteliği, kan uyuşmazlığı, annenin hamilelik döneminde uygun olmayan ilaçlar kullanması, zor doğumlar ve radyasyona maruz kalınması sarkmaya neden olan temel etmenler arasında yer almaktadır.

Beyin Sarkması Tipleri

Beyincik sarkmasının 4 ayrı tipi bulunmaktadır.

Tip-1: En sık görülen tipi Tip-1’dir. Bu tip hem erişkinlerde aynı zamanda çocuklarda görülebilmektedir.

Advertisements

Tip-2: Tip-2 Nadir görülen türlerinden biridir. Özellikle yeni dünyaya gelen bebeklerde gözlemlenen Tip-2 bel bölgesinde omurilik anomalisi olan bebeklerde görülmektedir.

Tip-3: Yeni dünyaya gelen bebeklerin boyun bölgesinde ve omurilikte anomalisi bulunması halinde ortaya çıkan türlerden biridir.

Tip-4:Tip-4 En ender görülen türlerinden biridir. Beyincik dokusunun gelişmemesi nedeniyle ortaya çıkan bu türde beyin e beyincik sarkmaktadır.

Beyincik Sarkması Niçin Olur?

Beyincik sarkmasının sebepleri kati olarak bilinmemektedir. Sadece genel olarak bebeğin anne rahmindeki gelişim süreci boyunca yaşanan problemler nedeniyle beyin oluşumunun negatif etkilendiği düşünülmektedir. Bebeğin anne karnında maruz kaldığı problemler beyincik sarkmasının meydana gelmesine neden olmaktadır. Nedenleri şu şekildedir:

Alkol bağımlılığı

Uyuşturucu madde bağımlılığı

İltihap

Beslenme programı çerçevesinde yeterinde vitamin, mineral ve diğer gıda takviyelerinin tüketilmemesi

Annenin hamilelik devri boyunca tehlikeli kimyasallara maruz kalması

Beyincik Sarkmasının Belirtileri Nelerdir ?

Belirtileri arasında baş ağrısı, boyun ağrısı, kol, sır, bel ve omuzda ağrı oluşumu gösterilebilir. Kulak çınlaması, bulantı, dengesizlik, ellerde uyuşma, baş dönmesi, titreme ve yürüme bozukluğu beyincik sarkması bulunan hastalarda en sık gözlemlenen belirtiler içinde yer almaktadır. Baş ağrısı beyincik sarması emarelerinden olup bazen gözlemlenmektedir. Sadece ıkınma, hapşırma veya öksürme beyincik sarması olan hastaların sık sık yaşadığı emareler arasındadır. Bu hastalar çift görme, gözlerinin arka kısmında ağrı şikayeti, güneşe bakamama benzer biçimde emarelerde yaşamaktadır. İlerlemiş hastalarda geceleri nefes darlığı, ses kısıklığı, kol ve bacakta güç kaybı ile yutma güçlüğü şeklinde istenmeyen durumlarda ortaya çıkabilir. Hastalığın belirtileri başka hastalıkların emareleriyle benzerlik göstermektedir. Bundan dolayı beyincik sarkması hastalığı başka hastalığı yansılamak ederek hastalığı arka plana atmanızı sağlayabilir. Vertigo hastalığı beyincik sarkması hastalığı tarafından öykünmek edilen bir hastalıktır. Baş dönmesi ve dengesizlik belirtileri vertigo hastalığının emaresi olmasına rağmen ikisinde de görülen bir şikayettir. Kişilerde hastalık sebebiyle baş ağrısı şikayeti var ise migren teşhisi koyulması söz konusu olabilir. İleri derecede beyincik sarkması sorunu yaşayan kişilerde uyku apnesi teşhisi koyulabilmektedir. Uzun süreli şikayetleri bulunan hastalara depresyon tedavisi uygulanmaktadır.

Beyincik Sarkması Teşhisi iyi mi Konur?

Teşhisi için hastaların iyi bir nörolojik muayene olması gerekmektedir. Boyun, sırt, beyin ve bel bölgeleri görüntüleme teknikleri yardımıyla denetim edilmeli ve beyincik sarkması olup olmadığı tespit edilmelidir. Beyincik sarkması sebebiyle ortaya çıkan omurilik kistleri MR inceleme yöntemi sayesinde kolayca teşhis edilmektedir.

Beyincik Sarkması Tedavisi

Teşhisi koyulduktan sonra uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesi çok önemlidir. Tedavisinde hastalığın şikayet verip vermediği incelenmesi ihtiyaç duyulan bir konudur. Hastalık eğer şikayet veriyorsa ne olursa olsun tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan bir hastalık haline gelmiştir. Beyincik sarkmasının tedavisi cerrahi bir halde gerçekleştirilmektedir. Eğer rahatsızlık tedavi edilmezse hastalık ilerler. Nadirde olsa bazı hastalarda bacak ve kolda felç durumları ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra hastalığı ilerleyen hastalarda solunum merkezi baskısı ortaya çıkarak hastaların ani bir şekilde ölmesine niçin olabilir.Beyincik sarkması teşhisi ve tedavisi için uygun teknikler kullanılmalı ve hangi tip sarkma olduğu teşhis edilmelidir. Günümüzde teşhis ve tedavi şekilleri son aşama geliştiği için beyincik sarkması tanısı ve tedavisi hızlı ve koaly bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Uygun cerrahi yöntemler kullanılarak meydana getirilen beyincik ameliyatlarında başarı oranı çok yüksektir. Ameliyatları şu şekildedir:

Baskı Azaltma Ameliyatı

Beyin kökünde meydana gelen baskının azaltılabilmesi için öncelikle başın arka tarafında bir delik açılmakta ve kafatasından bir parça kemik alınmaktadır. Bu işlem ondan sonra kafatası altında bulunan alanın genişlemesi fakatçlanır. Omurganın üst kısmından alınan parça sayesinde beyin ve omurilik sıvısı kolaylıkla akmaya adım atar.

Ventrilüloperitoneal Şant

Kafatasına delik açılmasıyla beraber kateter yardımıyla sıkışmış olan sıvı alınır ve basınç miktarı azaltılır.

Endoskopik 3. Ventrikülostomi

Beyin çukuru duvarına minik bir delik açılması suretiyle sıkışmış olan sıvı alınmakta ve beyin içerisinde meydana gelen beyin içi basınç azaltılmaktadır.

Omurilik Çözme Ameliyatı

Bazı çocuklarda omurilik bölümü omurgaya doğru olmayan bir şekilde bağlanmış olabilir. Böyle bir durumda meydana getirilen ameliyatla omurilik omurgadan ayrılır ve omurgada oluşan gerilimin düşürülmesi amaçlanır. Ameliyat ondan sonra tüm olumsuzluklar ortadan kaldırılmaktadır.

Beyincik Sarkmasında İlaç Tedavisi

Bir belirtisi olmayan beyincik sarkması hastalıklarında doktorlar tarafından hastalığa asla bir müdahale yapılması önerilmez. Bu şekilde durumlarda hasta takip altına alınır. Beyincik sarkması ile ilgili hafifçe emareler söz konusuysa ağrı kesici ve yatıştırıcı ilaçlar verilir.

Safra Kesesi Taşı Nedir ? Neden Olur ?

Yorum Yazın