Bebeklerde Göz Kayması Nedir ? Nasıl Anlaşılır ?

Bebeklerde göz kayması nasıl anlaşılır sorusunu, yanıtlamadan önce yeni dünyaya gelen göz kayması nedir, göz kayması sebepleri nedir, göz kayması türleri ve göz kayması tedavisinden bahsetmekte yarar olacaktır.

Bebeklerde göz kayması anne ve babaların maksimum korktuğu konulardan biridir. Bebeklerde göz kayması kısa bir şekilde gözlerin aynı doğrultuda hareket etmemesi anlama gelir. Bebeğin hayata merhaba dediğundan itibaren ilk 3 ay boyunca gözleri düzgüsel bir şekilde hareket etmemektedir. Annelerin özellikle bu bilgiye dikkat etmesi gerekiyor. 6 aydan uzun bir süre göz kayması devam ediyorsa bir doktora gaslıkmekte yarar olacaktır. Hem estetik açıdan hem de göz tembelliği olabilme açısından bebekte ki göz kayması fark edilmiş olduğu vakit 6 aylık olmadan bir uzman tabip tarafınca muayene edilmesi gerekiyor. Göz kayması her insanoğlunun görme fonksiyonlarını etkilediği gibi bu etkileme bebeklerde daha fazla olmaktadır. Çoğu bebekte yalancı göz kayması olabilir. Bu göz kayması tedavi edilebilir.

Bebeklerde Yalancı Göz Kayması Nedir ?

Advertisements

Bebeklerinin gözünde kayma şikâyetiyle doktora başvuran ailelilere hekim muayene ettikten sonrasında gözünde kayma olmadığını anlatmaktadır. Bunun birden çok sebebi vardır bunlardan bir tanesi göz kapağının yapısından kaynaklanmaktadır. Bebeklerde göz kayması nasıl anlaşılır? Sorusunun karşılığı olarak normal gören bir bebeğin gözünde bilyelerine bakarsak birbirine paralel olduğunu görebiliriz. Fakat göz kapağındaki aşırı derecede olan kapalılıktan dolayı içeri kaymış olan bir kandırmaca olabilmektedir. Buna hekim teşhis koyabilir ve bebeklerin kafatası büyüdükçe bu yalancı göz kayması da ortadan kaybolmaktadır.

Bebeklerde Göz Kaymasının Sebepleri Nedir?

Yeni doğmuş bebeklerin çoğunda içe şaşılık isminde olan hipermetropidir. Bebeklerin hepsinde bu hastalığa bir eğilim söz mevzusu olmaktadır. Halk arasında çok duyduğumuz bebek yeni doğdu normaldir geçer saslıne anne ve babaların inanmaması gerekiyor. Bebeklerde oluşan şaşılığın yahut göz kaymalarının sebebi göz adalelerini gelişmediğinden meydana gelmektedir. Göz kaymasının nedeni çoğu zaman doğuştandır. Göz kayması genellikle hiçbir hastalığa bağlı değildir. Fakat bunu anlamak için bir doktora başvurmanız gerekiyor. Genel nedenler arasında;

  • Gözde oluşan tümör
  • Göz kanseri
  • Geçirdiğiniz yüksek ateşli hastalıklar
  • Aileden gelen genlerden dolayı genetik olan göz kayması
  • Annenin hamileliği esnasında geçirdiği enfeksiyonlu hastalıklar
  • Bunların dışında doğum anında zorlama yada bir alet kullanımı ile bebeğin başlangıcında oluşan hasar bebeğin gözünü hareket ettirmesini elde eden kaslara ilişkin olan sinirlerin zarar görmesi sonucu ortaya çıkabilir.

Bebeklerde Şaşılık Türleri;

Dikey şaşılık: Bebeğin tek göz bebeği yukarı yada aşağıya kayar. Bu da gözü hareket ettiren kaslarının işlevinin bozuk olduğunu göstermektedir.

Yatay şaşılık: Tek göz bebeğinin içe veya dışa doğru kayması yatay şaşılık olarak adlandırılmaktadır.

Yakını görememe: Daha net görmek için fazlasıyla odaklanmayı gerektirir buda içe kaymaya niçin olabilmektedir.

Gözlerdeki numara tutarsızlığı: Gözlerinizin bozukluğuna göre verilen gözlük uygun olmaması sonucunda kayma yada göz tembelliği olabilir.

Bebeklerde Göz Kayması Nasıl Tedavi Edilir ?

Genellikle bebeklerde şaşılık tedavisi 3 aydan sonrasında başlamaktadır. Erken teşhisin tedavi sürecine katkısı çok büyüktür. Şaşılığın kalıcı olup olmadığı anlaşıldığı takdirde ilk başlarda göz ve gözlük muayenesi yapılmaktadır. Bu muayeneler sonucu konulmuş olan teşhise gore göz kapatma yahut gözlük kullanımı önerilmektedir. Uzman doktorların çoğu göz kapatma tedavisini çocuklarda uygulanmasını önermemektedir. Gaslın bir tanesi kapatıldığından dolayı çocuk bu durumdan çok rahatsız olup onu çıkartma ihtimali çok fazladır. Tedavi tam anlamıyla uygulandığı vakit 3-6 ay arasında sonuç alınmaktadır. Fakat tedavi tam anlamıyla yapılmadığında 1 sene sürebilir bir ihtimal ara ara 1 seneyi de geçebilmektedir.

Soda Diyeti Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Yorum Yazın