Bayılmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır ?

Beyine iletilen oksijenin çok kısa süreliğine hiç iletilmemesi veya az iletilmesinden meydana gelen durumlardır. Kısa süreli olduğu biliniyor.

Advertisements

Bayılmaların ilk sebeplerinden meydana gelen olan şok kavramı kişinin kan dolaşımını olumsuz etkiliyor. Bu kan dolaşımında vücudun her yerine kan pompalanmaması ya da yavaş pompalanmasından dolayı meydana geldiği biliniyor. Kan dolaşımının az olmasından dolayı etkilenecek ilk organ beyin olarak biliniyor. Bu gibi durumlarda etkilenen beyin kendini kapatıyor ve kişinin şok içinde ya bayılmasına ya da kısa sürede titremesine sebep oluyor.

Oluşan şok kavramını meydana getirecek bir diğer unsurlar arasında ise; iç ve dış kanamalar, aniden meydana gelen korkular ve heyecanlanmalar, yiyecek ve içeceklerden meydana gelen zehirlenmeler, yüksek ateşlenme ve kalp krizleri, vücutta oluşan şiddetli ağrılar olduğu biliniyor. Bunların genel belirtileri ise; vücut ısısının aniden düşmesi ve kişide başlayan soğuk terlemeler, kan basıncının düşmesi ve kişide oluşan bilinç kaybı, göz bebeklerinde oluşan büyüme, bulantı ve kusma olduğu biliniyor. Bu durumlarda oluşan ilk yardım ise; kanayan yer var ise hemen tampon yapılarak durdurulması gerektiği, bilincin açık kalmasının sağlanması gerektiği ve şok pozisyonun alınması gerektiği biliniyor.

Bayılma Nedenleri Nelerdir?

Oksijenin beyine az iletilmesi, kan basıncının düşmesi, kişinin zayıflayıp direncinin düşmesi, kan görme durumu, yaz aylarında görülen çok sıcak olma durumu, yüksek ateş, aniden duyulan heyecan veya üzüntü, havasızlık, kansızlık gibi durumların olduğu biliniyor.

Bayılma Belirtileri Nelerdir?

Kişide meydana gelen soğuk terlemeler, baş dönmeleri, solunumun derin olmaması ve sık sık olma durumu, kaslardan dolayı kişinin hareket edememesi ve olduğu yerde yığılması, göz bebeklerinin büyüyerek bilinç kaybının oluşma durumu olduğu biliniyor.

Bayılma Sırasında Yapılacak Olan İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?

Kişi gömlek ya da bisiklet yaka gibi elbiseler giydiyse boğaz kısmı hemen gevşetilir. Kişiye şok pozisyonu uygulanması gerektiği biliniyor. Soğuk bir yerde ise kişi sıcak tutulur. Kişinin nabzı ve solunum durumunun ölçülmesi gerekir. Kişiye karşı şok etkisi uyandıracak tokat atılmaması gerektiği ve alkol gibi kokulu şeylerin koklatılmaması gerektiği biliniyor.

Yorum Yazın