Asla Kilo Veremiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Sizlerde yaz ayları gelmesine rağmen kilo veremeyenlerden misiniz?  O zaman bu yazı tam size göre. Giderek incelmeye başlayan kıyafetlere sığmakta zorluk çekiyorsunuz çok daha geç kalmış sayılmazsınız. Öncelikli bilinmelidir ki kişilerin kilo verme durumları değişkenlik gösterir. Bazı kişiler çok daha basit yöntemlerle hızlı kilo verebilirken bazı kişiler ise metabolizma, sindirim sistemi ve bağırsak çalışma düzenlerine bağlı olarak daha uzun sürelerde kilo verebilmektedir. Peki, kilo vermek için neler yapılması gerekir?

Hazır Yiyeceklerden Uzak Durun

Advertisements

Yemek seçimlerinde hazır gıdalar tüketilmesi ise çok büyük bir risktir. Bir anda vücuda giren doymuş yağlı gıdalar sebebiyle kilo verebilmek mümkün olmayacaktır. Hamburger ve patates kızartmasıyla işlenmiş et ürünlerinin kullanımlarının azaltılmasını da etkili bir kilo vermeyi kazandırabilir.

Yemek Yeme Düzeni

Kişinin diyet ve sporu bir arada götürmesi kilo vermesindeki en etkili yoldur. Ancak yanlış gıdaların alınması, düzenli olarak diyetin uygulanmaması ya da besin tüketimlerinde porsiyonların çok büyük olması kiloların verilmesini güçleştirir. Bunun için ilk olarak yemek alışkanlıkları üzerinde durmalısınız. Kalorisi çok yüksek olan şekerli yiyeceklerin artık azaltılması ve ilerleyen süreçte tamamen bırakılmasını gerekir. Çikolatalardan da uzak  durmanız şarttır. Çok küçük bir dilim ya da parça da olsa şekerli gıdaların vücutta etkisi çok büyüktür. Bundan dolayı daha sağlıklı ve doğal besinler tercih edilmeli.

Öğünleri Bölün

Besinlerin tüketilmesinde bir başka önemli husus ise az ve sıklıkla yenilmesidir. Böylelikle kan şekeri dengelenirken ara öğünlerde değerlendirilmesi şarttır. Kahvaltı sonrasında öğlen yemeğinde yeşil sebzeler tüketilebilir, akşam yemeğine kadar olan sürede ise elma, portakal, yulaf ezmesi, yoğurt, süt gibi besinler ara öğün takviyeleri olarak alınmalı. Ayrıca yemeklerin hızlı bir şekilde yenmesi de ani kilo alımlarını kaçınılmaz hale getirir. Bunun yerine daha esnek bir şekilde tüketim gerçekleştirilmelidir. Bunun etkisiyle kişinin doyma hissi de oluşur.

Kalorisi Yüksek Soslar Kullanmayın

Tüketilen besinlerin üzerinde kullanılan salçalı ya da çeşitli baharatlı soslar büyük kalori depolarıdır. Bundan dolayı haftada ya da aylık olarak makarnaların üzerinde sos kullanmakla yetinilmelidir. Hazır sosların içinde ise bulunan çeşitli maddeler kişinin doyması için farklı etkilere sahiptir. Bunların yerine zeytinyağı, limon ya da sirke kullanımı yapılabilir.

Bir Yorum

  1. Diyet yapıyordum ama kilo vermem çok uzun sürüyodu neyi yanlış yaptığımı farkettim, tavsiyeleriniz sayesinde kilo vermem hızlandı teşekkür ederim yaz için hızlı diyet önerileri de yazabilir misiniz??

Yorum Yazın