Anksiyeteyi Tetikleyen Gıdalar Nelerdir ?

Anksiyete Nedir ?

Anksiyete bir kaygı bozukluğudur. Kişi panik seviyesi yükseldiğinde başına çok daha kötü bir durum gelecekmiş duygusuna kapılarak kriz nöbetleri yaşamaktadır. Peki hiç beslenme şeklinizin anksiyete krizlerini tetiklediğini biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar sonrası birçok gıdaların sizi daha sakin hissettirmesi söz konusuyken, bazı gıdaların ise anksiyeteyi tetikleyen gıdalar olduğu ve kişinin geçirdiği nöbetlerin artmasına sebebiyet verdiği araştırmalarla ortaya konulmuştur. Özellikle stresli ve gergin günlerden geçiyor iseniz beslenme şeklinizi değiştirerek anksiyete krizlerinizi daha iyi yönetebilirsiniz.

Advertisements

Kafein: Anksiyeteyi tetikleyen gıdaların başında gelen ve anksiyetenin artmasında en etkili besin kafeindir. Kahve tüketimi bu anlamda çok önemlidir. Kahve kişiye enerji veren kafein maddesini içerir. Fakat kafein aynı zamanda anksiyeteyi tetikleyici yan etkilere de sahiptir. Kahve tükettiğinizde kalp çarpıntısı, gerginlik, baş dönmesi, uyuma güçlüğü yaşıyorsanız anksiyetenin etkisi altında olduğunuzu gösterir. Bu gibi durumlarda kahveden uzak durmanızda fayda var.

Tuz: Tuz da aynı kafeinde olduğu gibi anksiyeteyi tetikleyen gıdalar arasındadır ve anksiyetenin artışında ciddi rol oynamaktadır. Tuz tansiyonu yükseltir ve yükselen tansiyon sebebiyle kalp yorulmaya başlar. Bu da gerginliğin, huzursuzluğun artmasına sebep olur. Tuz tüketiminizi daha dengeli hale getirmeniz faydalı olacaktır.

Şeker:  Şekerin sağlık açısından pek çok zararları olduğu bilinmektedir. Hem sağlıklı kalmak hem de ağzınızın tadı kaçsın istemiyorsanız doğal şeker tüketimine yönelmelisiniz. Bal ve akçaağaç şurubu gibi doğal tatlandırıcılardan faydalanabilirsiniz. Rafine şeker tüketimi yorgunluk ve bitkinlik yaşamanıza sebebiyet verir. Bazı hormonların yükselmesi ile de anksiyete artışına neden olabilir.

Alkol:  Yorgun bir şekilde eve geldiniz ve günün stresini bir kadeh içki ile atmak isteyebilirsiniz. Kısa vadede alkol sizi rahatlatabilir, ancak uzun vadede işler hep kötüye gider. Anksiyete hastası kişilerin alkolden uzak durması gerekir.

Abur cubur: Çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerin dahi hayır diyemeyeceği lezzetli ikramlıklar. Bu ikramlıkların içeriğindeki bileşenler, anksiyetenin baş düşmanlarındandır. Evinizde kendinize uygun hazırlayacağınız küçük lezzetlerle hem daha sağlıklı beslenmiş olur hem de anksiyete nöbetlerinizi daha kontrollü hale getirebilirsiniz.

Anksiyete ile mücadele elbetteki zordur ve mutlaka bir uzman desteği şarttır.

Sağlıklı Uykunun Anahtarı Nedir ?

Bir Yorum

  1. Bence en büyük etken sigara olabilir onu da bir düşünün derim.

Yorum Yazın