Alışveriş bağımlılığı Nedir ?

Alışveriş bağımlılığı, normal alışveriş davranışının aşırılaşması ve sürekli satın alma ile karakterize, kişisel, ailesel, maddi sorunlara yol açan dürtüsel ve tekrarlayıcı bozukluktur. Yeterli miktarda para olmamasına rağmen alışverişin önüne geçilemiyorsa, hiç gereksinim duyulmayan ürünler alınıyorsa alışveriş bağımlılığı düşünülmelidir. Alışveriş günümüzde boş zamanları değerlendirme, bir aktivite olarak algılanmaktadır. 10’lu yaşların sonu 20’li yaşların başıyla başlamakta ve 35-45 yaş arası pik yapmaktadır. Kadınlar genelde kozmetik, giyim, takı, erkeklerin ise elektronik ürünler, otomotiv ürünlere yöneldiği saptanmıştır. Kadınlar dış görünüş, erkekler ise bağımsızlığı ön planda tutan ürünlere yönelmektedirler.

Alışveriş Bağımlılığı Kimlerde Görülür ?

Advertisements

Bazı insanlar kişilerarası ilişkiyi geliştirmek için bazı eşyaları satın alırken, bazıları “ben iyi olan eşyayı buldum. Beni takdir edin.” imajı vermek için, yani bir nevi dikkat çekmek için, bazıları görünüşlerini güzelleştirin diğer insanların ilgisini çekmek için, bazıları ise satıcılardan gördükleri ilgiden dolayı bile alışveriş yapabilmektedir. Yine stresten kurtulma yöntemi olarak alışveriş ilk tercih edilen durumlardan biridir.

Alışveriş bağımlıları alışveriş paketlerini görünce rahatlar. Bir kadın ortalama 4-6 saat alışveriş yapabilir, bağımlı bir kadın 9-10 saat alışveriş sürecinde bulunabilir.

Alışveriş Bağımlılığının Sebepleri Nelerdir ?

Düşünülenin aksine depresyon gibi hastalıklar alışveriş atağı oluşturabilir. Aynı zamanda aşırı heyecan, mutluluk gibi duygusal durumlar da alışveriş yatkınlığı oluşturabilir.

Alışveriş bağımlılığının tedavisinde olayın farkında olmak, karar vermek, kontrollü olmayı denemek gerekir. Bağımlılıktan kurtulmak için psikiyatrik destek, aile ve arkadaş desteği gerekir.

Alışveriş Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir ?

Bazı antidepresan türevleri ve madde bağımlılığında da kullanılan naltrekson isimli etken maddenin alışveriş bağımlılığında etkili olduğunu bildiren küçük çaplı çalışmalar mevcuttur. İlaç tedavisinin yanı sıra psikoterapi ile destek de bağımlı açısından önemlidir. Paraya ulaşımı zorlaştırmak, alışveriş dürtüsü sırasında dikkati başka aktiviteye yönlendirmek, alışverişi hatırlatacak veya başlatacak eylemlerden uzak durmak gerekir. Ancak bu yaklaşımlar davranışı engellemek değil normal sınırlarda tutmak içindir.

Yorum Yazın