AIDS Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

“Acquired İmmün Deficiency Syndrome” veya bilinen ve kısaltılmış ismi olan AIDS. AIDS hastalığı vücudun normal bağışıklık sisteminin çökmesine sebebiyet veren bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin ve dolayısı ile vücudun savunma mekanizmasının ortadan kalkması ile, nadir görülen pek çok hastalık görülür. Bunun dışında küçük çaplı hastalıkların da ciddi tehlike boyutuna gelmesine de sebebiyet veren bir durumdur. AIDS bulaşıcı bir hastalıktır ve son derece ölümcüldür. Son yüzyılın en önemli hastalığıdır. Nedeni ise seçici bir hastalık olmamasıdır. Bulaştığı kişiye direkt etki etmeye başlayan bir hastalıktır ve tedavisi mümkün değildir. Son verilere göre Dünya üzerinde şu an 40 milyon civarında insan bu hastalık ile yaşıyor ve potansiyel birer taşıyıcıdırlar. Tanımı ve tespiti yapıldığından beri 30 milyondan fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermiştir ve bu sayı gitgide artmaktadır.

AIDS Hastalığı Nasıl Bulaşır ?

AIDS hastalığı üç şekilde bulaşır ;

Advertisements

Hastalığı taşıyan bir kişi ile cinsel herhangi bir ilişkiye girmek.

Hastalığı taşıyan hamile kişinin hastalığının çocuğa geçmesi.

Hastalığa sahip kişilerin kanının vücuda girmesi veya virüslü kişinin organının bir başkasına aktarılması.

AIDS Hastalığından Korunma Yolları

AIDS hastalığından korunma yolları pek de uygulanması zor yollar değildir aslında. İlk olarak nefse biraz sahip çıkmak gerekir –ki genelevlerde veya sokaklarda yaşayan hayat kadınları ile ilişki olmasın. Eğer illa bir ilişki olacaksa da mutlaka önlem alınmalıdır –ki bu da mutlak garanti vermez. Diğer bir korunma yolu da AIDS virüsüne sahip kişiler ile herhangi bir kan ilişkisi olmamasıdır. Yani virüslü kanın vücuda girmesi engellenmelidir.

AIDS Hastalığı Belirtileri

AIDS belirtileri, ilk safhada grip gibidir. Bu ilk safha birkaç gün sürer. Sonra ise virüs kuluçka dönemine girer ve ortalama 10 yıl boyunca ürer ve bağışıklık sistemini mahveder. İkinci safhada ise artık hastalık kendisini iyice belli eder ve açık belirtileri vardır. Bunlar;

Çabuk hastalanma

Hastalıkların tedavisinin uzun sürmesi veya hiç tedavi edilememesi.

Hızlı kilo kaybı.

Bunlar ana göstergelerdir.

AIDS Hastalığı Tedavisi

Yazının başında belirttiğimiz gibi, AIDS tedavisi mümkün değildir. Yapılan uygulamalar hastanın daha uzun yaşamasını sağlamaya yöneliktir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Bir Yorum

  1. Bu hastalık ile ilgili bir film izlemiştim ismi dallas buyers club. Korunmayı unutmayın kimse sevişti diye ölmek istemez

Yorum Yazın