Adım Adım Gözenek Temizleme Nasıl Yapılır ?

Başta spor yapanlar olmak üzere her kadının en sık yaptırdığı uygulamalardan bir tanesi de gözenek temizliğidir. Çoğunlukla kliniklerde gerçekleştirilen gözenek temizliğiyle birlikte çok daha canlı ve güzel ciltler elde edilebilir. Ancak sıklıkla uygulanması gerektiği için gözeneklerin ev ortamında da temizlenebileceği unutulmamalıdır. Daha sıkı gözeneklere sahip olarak sizlerde baş döndürücü bir yüzünüzün olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ise adım adım yapılacakları sizler için hazırladık.

Yüz Temizliği

Advertisements

Gözeneklerin çok daha başarılı bir şekilde temizlenmesi için mutlaka duru bir yüz gereklidir. Bunun için yüzün derinlemesine yıkanması ve sonrasında tüm etkilerden arındırılması önem taşır. Ilık suyla hafif bir şekilde yüzün tüm yönlerinin temizliğe yapılırken çok aşırı bir tahriş olmamasına dikkat edilmelidir. Sonrasında ise daha yumuşak bir havluyla kurulama gerçekleştirmelisiniz.

Scrub Kullanımı

Gözeneklerin tıkanmasının en baş sebebi ölü ciltlerin fazla olmasıdır. Bu nedenle gözeneklerin üstüne gelen hücreler var olan olumsuz etkiyi yapmaktadır. Ölü hücrelerin cilt dışına atılabilmesi için scrub kullanımı gerekir. Daha ziyade doğal yollarda bir scrub elde etmek istiyorsanız ihtiyacınız olan şeyler 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yulaftır. Yaklaşık 1 yemek kaşığı kadar Ilık su içerisinde bunların karıştırılmasıyla doğal scrub hazırlayabilirsiniz. Sonrasında yüze sürülerek tüm bölümlerin gözeneklerine temas etmesi sağlanır.

Su Buharı

Scrub işleminin ardından ise 1 litre kadar sıcak suyun olduğu kabın içerisine yüzünüzü yaklaştırın. Bu sayede buharıyla gözeneklerin açılması gerçekleşir. 5 dakika kadar bu şekilde kalmak yeterli olacaktır.

Kil Maskesi

Gözeneklerin temizlenmesi için yapılacak bir başka durum ise kil maskesidir. Ayrıca ev ortamında kolaylıkla hazırlanabilecek peeling uygulamaları da gözeneklerin tahmin edilenden çok daha fazla şekilde açılmasını sağlar.

Nemlendirici Etkili Maske

Gözeneklerin açılması sürecinde kil maskesi, su buharı ve peeling önemli oranda bir başarı getirir. Ölü hücrelerin yok edilmesi söz konusu olurken yağ oranının düzenleneceği de bilinir. Sonrasında ise cildin tekrar nemli hale getirilmesi için yüz maskesi yapılır. Sizlerde evinizde 3 tatlı kaşığı muz, yarım tatlı kaşığı bal ve birkaç damla limonla maske hazırlayabilirsiniz. Karışımların kapta karıştırılması ve yüzünüzde 20 dakika kadar bekletilmesi yeterlidir. Ardından ise soğuk suyla durulama yaparak etkisini görebilirisiniz.

Yorum Yazın